Yeni Kaledonya'da Fransa hükümetine karşı protesto: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Fransa'ya bağlı Yeni Kaledonya'da yerli halkın seçimler üzerindeki etkisini azaltacak yasa tasarısı protesto edildi. Çıkan olaylarda 50 güvenlik gücü yaralandı, 48 kişi gözaltına alındı, 200 araç kundaklandı. Olaylar nedeniyle başkent Noumea'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yeni Kaledonya'da Fransa hükümetine karşı protesto: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi - Sayfa 1

Fransa'nın denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya'da sokaklar karıştı. Yeni Kaledonya'nın oy kullanma sistemini değiştirmeye yönelik yasa tasarısının Fransa Ulusal Meclisi'nde görüşüldüğü sırada ülke genelinde protestolar yaşandı.

Yeni Kaledonya'da Fransa hükümetine karşı protesto: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi - Sayfa 2

Protestolar kısa süre sonra şiddet olaylarına dönüştü. Başkent Noumea ile Dumbea ve Mont-Dore kasabalarında çok sayıda süpermarket yağmalandı, bir polis karakolunun kundaklandığı öğrenildi. Yeni Kaledonya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, eylemler sırasında 50 işletme ve yaklaşık 200 aracın kundaklandığı ifade edilerek, halka sükunet çağrısı yapıldı.

Yeni Kaledonya'da Fransa hükümetine karşı protesto: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi - Sayfa 3

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Olaylar nedeniyle Noumea'da bugün saat 18.00'den yarın 06.00'ya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ayrıca halka açık toplantılar ve alkol satışı geçici olarak yasaklanırken, okullarda bir sonraki duyuruya kadar eğitime ara verildi, uluslararası havaalanında uçuşlar durduruldu.
Cumhuriyet Yüksek Komiseri Louis Le Franc yaptığı açıklamada, jandarmalara yüksek kalibreli silahlar ve av tüfekleri ile ateş açıldığını belirterek olaylarda, 50 polis ve jandarmanın yaralandığını, 48 kişinin ise gözaltına alındığını söyledi.

Yeni Kaledonya'da Fransa hükümetine karşı protesto: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi - Sayfa 4

YEREL HALKIN SEÇİMLERE ETKİSİ AZALACAK

Oy verme sisteminin değiştirilmesine yönelik yasa tasarısına göre 10 yıldır Yeni Kaledonya'da yaşayan Fransız vatandaşları eyalet seçimlerinde oy kullanabilecek.