BES büyük avantaj sağlayacak! İşte detaylar...

Bireysel emeklilik sistemi BES’te yeni dönem başlıyor. Sistemden çıkmadan kredi alımı kolaylığı da sağlanıyor. BES’te yeni dönem başka hangi avantajları getirecek?

VATAN VATAN
BES büyük avantaj sağlayacak! İşte detaylar...

Çalışma hayatı boyunca birikim imkanı tanıyan sosyal güvenlik sisteminin emeklilik gelirine katkı sağlayan BES yani bireysel emeklilik sisteminde yeni dönem başlıyor. Devlet bu yeni sistemle BES'i daha cazip hale getirmeyi hedefliyor.

Ekonomist Muhammet Bayram konu ile ilgili detayları ifadelerle aktardı;

“%25 olan devlet katkısı, %30'a artırıldı. 100 liralık bir bireysel emeklilik sistemine meblağ yatırırsanız 30 lirası devletten 130 TL yapıyor. Bu 130 TL’yi da bireysel emeklilik sistemi kapsamında ister borsaya, ister altına, ister döviz, ister diğer devlet tahvilleri bunlara yönlendirerek ekstra bir kazançla beraber bunu kazanabilirsiniz”

BES'i olanlar kredi çekerken birikimini teminat olarak gösterebilecek.

“Bireysel emeklilik sistemindeki biriken paralarını teminat olarak gösterip bankadan kredi çekebilecek ve en son yapılan düzenlemeyle Orta Vadeli Program’da bu açıklandı”

Bireysel Emeklilik Sisteminde biriken para eğer borsada veya altında işlem görüp arttıysa bu biriken para sistemden çıkmadan 5 yıl sonra çekilebilecek.

“Konut alımı, eğitim gibi durumlarda üç ve dört yıllık süreler boyunca burada çekilip sistemde kalma zorunluluğu getirecek.

Doğal afet, eğitim, konut alma gibi durumlarda da üç ve dört yıl süreyle eğer bu parayı siz çekerseniz istemde bulunma zorunluluğu getirecek. Buda bireysel emeklilik sisteminde vatandaşların daha fazla rağbet görmesine neden olacaktır”

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında VATAN internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi [email protected] adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER