Türkiye'nin zirvesi eriyor

Türkiye'de küresel ısınmanın etkisini gözlemlemek için Türk Coğrafya Kurumu Başkanı Doç. Dr. Ahmet Ertek ve ekibi, Hakkari Cilo Dağları'nda inceleme yaptı. Ertek, "Buzul Devri'nde 10 km olan Erinç Buzulu, 1948'de 4 kilometre ölçülmüştü şimdi ise 900 metreye düştüğünü belirledik" dedi

Dünya genelinde etkili olan küresel ısınma ve iklim değişikliği beraberinde riskleri de getiriyor. Bu risklerden biri de buzulların erimesi. 

Türk Coğrafya Kurumu da iklim değişikliğinin Türkiye’deki buzullarına etkisini gözlemlemek için Hakkari'deki Cilo Dağları’nda 5 günlük arazi çalışması yaptı. Coğrafya öğretmenlerinden oluşan ekip, 1950 metrelerdeki Yüksekova’da sazlık ve bataklık alanları gezdi, 3794 m yüksekliğindeki Sat Dağları’nın buzul göllerini gözlemledi.

Daha sonra Cilo Buzul Vadisi’ndeki buzullara ve şelale bölgesine çıktı. Kuraklık nedeniyle buzullardaki gerilemeleri yerinde gözleyen ekip, 3050 metredeki Gelyano Buzul Gölü’nü inceledi. 

Aktif buzullar, enine buzul çatlakları, erime öncesindeki eski buzuldan geriye kalan buzul çizikleri ve buzul cilalama izlerini gören ekip, yaylalardaki otlaklarda sürü sahipleri ile sohbet etti.