Türkiye'nin ikinci astronotu Atasever, uzay görevi sonrası konuştu: Asıl amaç, bir sonraki nesli cesur hayaller kurmaya teşvik etmek

Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, başarıyla tamamladığı yörünge altı araştırma uçuşuna dair, "Elbette, bu görevin ayrılmaz parçalarından biri araştırmalardı ancak asıl amaç, bir sonraki nesli daha büyük, daha cesur hayaller kurmaya teşvik etmek." dedi.

Türkiye'nin ikinci astronotu Atasever, uzay görevi sonrası konuştu: Asıl amaç, bir sonraki nesli cesur hayaller kurmaya teşvik etmek - Sayfa 1

Atasever'in de içinde bulunduğu "VSS Unity" yörünge altı aracının New Mexico'daki Spaceport tesisine iniş yapmasının ardından basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil ile Axiom Space Baş Astronotu Michael Lopez-Alegria da katıldı.

116
Türkiye'nin ikinci astronotu Atasever, uzay görevi sonrası konuştu: Asıl amaç, bir sonraki nesli cesur hayaller kurmaya teşvik etmek - Sayfa 2

Atasever, çok yoğun bir yolculuk geçirdiğine işaret ederek "İlk şok, ayrılmaydı. Sadece kısa saniyeler için oradaydık ama daha uzun sürdü gibi hissettirdi. Roket motoru çalıştıktan hemen sonra ve o uzay aracındaki güç muhtemelen uçuşun en etkileyici yönüydü. Elbette, mikro yer çekiminde süzülmek de çok eğlenceli ve aynı zamanda çok rahatlatıcı" diye konuştu.

Yaşadığı deneyimin sıfatlarla ifade edilemeyeceğini söyleyen Atasever, bunu Dünya'ya bakmak ve gezegeni deneysel bir bakış açısıyla görmek olarak tanımlayabileceğini anlattı.

216
Türkiye'nin ikinci astronotu Atasever, uzay görevi sonrası konuştu: Asıl amaç, bir sonraki nesli cesur hayaller kurmaya teşvik etmek - Sayfa 3

Atasever, uçuşun deneysel kısmının başarılı geçtiğine işaret ederek "Özel yapım uçuş kıyafetimde taşıdığım üç faydalı yükle ilgili tüm gerekli operasyonları başarıyla gerçekleştirebildim. Görevin bilimsel yönü büyük bir başarıydı ve bu konuda çok heyecanlıyım" ifadelerini kullandı.

Yörünge altı uçuşunda elde edilen verilerin analiz edileceğini söyleyen Atasever, gelecek birkaç yıl içinde Türkiye için hem ülkede hem de küresel olarak insanların hayatlarına değer katacak mikro yer çekimi araştırma yol haritası geliştireceklerini bildirdi.

316
Türkiye'nin ikinci astronotu Atasever, uzay görevi sonrası konuştu: Asıl amaç, bir sonraki nesli cesur hayaller kurmaya teşvik etmek - Sayfa 4

"Türkiye ile Azerbaycan bayrakları yan yanaydı"

Atasever, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine hediye ettiği Türk bayrağı ile annesinin memleketi olan Azerbaycan bayrağını da yanında götürdüğüne değinerek "Onlar şu anda çok acı verici bir durumdaki Filistin halkı için önemli olan kefiye ile yan yana duruyorlardı." dedi.

Türkiye ile Azerbaycan için "İki devlet, bir millet" ifadesinin kullanıldığına işaret eden Atasever, bunu yansıtmak için iki ülkenin bayrağının da yan yana durduğunu anlattı.

416