Türkiye'nin gündemine oturdu! 7 soruda Ayhan Bora Kaplan soruşturması

Ankara Emniyeti'ne sıçrayan ve 3 polis şefinin gözaltına alınmasıyla devam eden Ayhan Bora Kaplan soruşturması Türkiye'nin gündemine oturdu. İşte Ayhan Bora Kaplan soruşturması ve yaşanan tüm süreci özetleyen 7 soru ve 7 cevap.

Türkiye'nin gündemine oturdu! 7 soruda Ayhan Bora Kaplan soruşturması - Sayfa 1

8 Eylül 2023’te Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, suç örgütü lideri olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan'ı yurtdışına kaçmak isterken yakaladı.

Bu operasyonun devamında gizli tanık Serdar Sertçelik'in gündeme getirdiği hükümete komplo iddiası, Türkiye'nin gündemine oturdu.

112
Türkiye'nin gündemine oturdu! 7 soruda Ayhan Bora Kaplan soruşturması - Sayfa 2

Sertçelik'in ifadeleri doğrultusunda, geçen hafta görevden uzaklaştırılan Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve Müdür Yardımcısı ile 2 komiser ve 3 sivil gözaltına alındı.

İşte soruşturmanın Ankara Emniyeti'ne sıçramasına ilişkin süreci özetleyen 7 soru ve 7 cevap.

212
Türkiye'nin gündemine oturdu! 7 soruda Ayhan Bora Kaplan soruşturması - Sayfa 3

AYHAN BORA KAPLAN KİMDİR VE NASIL YAKALANDI?

Ankara'da "Kaplanlar" olarak bilinen suç örgütünün lideri olmakla suçlanan Ayhan Bora Kaplan, 8 Eylül 2023 tarihinde Almanya’ya gitmek üzere Esenboğa Havalimanı yolunda Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında 28 kişi tutuklandı, 61 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. Kaplan hakkında, iki cinayet suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile 169 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

312
Türkiye'nin gündemine oturdu! 7 soruda Ayhan Bora Kaplan soruşturması - Sayfa 4

AYHAN BORA KAPLAN SORUŞTURMASI NASIL BAŞLADI, NEYLE SUÇLANIYOR?

İddianameye göre soruşturma, 7 Eylül 2023'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına giderek Ayhan Bora Kaplan ve suç örgütü üyelerinden şikayetçi olan müşteki Erkan D'nin beyanları üzerine başlatıldı. Suç örgütü üyelerinin Kaplan'ın talimatı ve bilgisi doğrultusunda farklı tarihlerde Mahfuz Tatar ve Semih Arslan'ın öldürülmesi, müştekiler Altan T, Murat Y, Serhat T. ve Serdar H'nin silahla yaralanması, müşteki Erkan D'ye 2 gün boyunca alıkonularak işkence edilmesi, müşteki Mehmet Taha E'nin sahibi olduğu işletmelerin zorla alınması, müşteki Muhammed S'nin iki otomobilinin gasbedilmesi ve zorla çek yazdırılması ile müşteki Emirhan B'nin darbedilmesi olaylarını gerçekleştirdikleri ileri sürüldü. Kaplan ve örgütün diğer yöneticileri, suç örgütünün işlediği tüm suçlardan sorumlu tutuldu.

412