Türk Ordusu’nun kıyafetlerinde geri dönüşüm: 15 milyon liralık tasarruf sağlanacak

Askerlik görevini tamamlayan erlerin kıyafetleri, sıfır atık politikası kapsamında geri dönüştürülecek. Eğitim elbiselerinin dönüştürülmesiyle 7 milyon 110 bin liralık tasarruf sağlanması hedefleniyor. Erlerin kullandığı aksesuarların da dönüştürülmesiyle bu rakamın 15 milyon lirayı bulacağı ifade ediliyor.

Türk Ordusu’nun kıyafetlerinde geri dönüşüm: 15 milyon liralık tasarruf sağlanacak - Sayfa 1

Sıfır atık politikası kapsamında, askerlik görevini tamamlayan erlerin kıyafet ve aksesuarları dönüştürülecek.

Projeyle, 1 yıl içinde bedelli asker kıyafetlerinin, 3 yılda subay, astsubay, uzman erbaş, 5 yılda da erbaş ve er kıyafetlerinin tamamının yeniden üretime kazandırılması hedefleniyor.

Türk Ordusu’nun kıyafetlerinde geri dönüşüm: 15 milyon liralık tasarruf sağlanacak - Sayfa 2

Askerlik görevini tamamlamış erlerin eğitim kıyafetleri Kara Dikimevi Müdürlüğü’nce aksesuarlarından ayrıştırılıp, iş birliği yapılan fabrikalarda geri dönüşüm işlemlerine tabi tutuluyor.

Ayrıştırılan giysiler küçük parçalara bölünerek elyaf formuna getiriliyor. Çeşitli işlemlerden geçirilerek iplik çekim sisteminde dokunan iplikler boya ve baskı işlemlerinin ardından kumaş formunda yeniden hayat kazanıyor.

Geri dönüşümünün ardından kumaşlar, konfeksiyon işlemleriyle beraber yeniden eski formuna kavuşup, Türk Ordusu’na kazandırılıyor.

Kara Dikimevi Müdürlüğü’nde ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan ürünlere ait hammadde, tasarım, model ve kalıp araştırma geliştirme çalışmaları da yürütülüyor.

Türk Ordusu’nun kıyafetlerinde geri dönüşüm: 15 milyon liralık tasarruf sağlanacak - Sayfa 3

BEDELLİ ASKERLERİN KIYAFETLERİ TERCİH EDİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğünde Tekstil Yüksek Mühendisi olarak görev yapan Uluçınar, projeyle ilgili detayları ve hedefleri paylaştı.

Uluçınar şunları anlattı:

“Artan ham madde maliyetleri ve işçilik maliyetleri sebebiyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli personel sayısının da oldukça yüksek olması sebebiyle teknik bir iyileştirme gereksinimi ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaca binaen literatür çalışmaları, yapılan fizibilite çalışmaları, akademik ziyaretler ve yapılan toplantılar neticesinde geri dönüşüm projesi planlanmıştır.

Prototip çalışma için bedelli askerlerin kısa süre içerisinde giymiş oldukları kıyafetler tercih edilmiştir. İki firma ile iş birliği yapılarak bu elbiseler geri dönüşüm işlemlerine tabi tutulmuş, daha sonrasında geri dönüştürülen kumaş fabrikamız bünyesinde bulunan üretim bandına alınarak tekrardan eğitim elbiselerinin üretim işlemi tamamlanmıştır.”

Türk Ordusu’nun kıyafetlerinde geri dönüşüm: 15 milyon liralık tasarruf sağlanacak - Sayfa 4

15 MİLYON LİRALIK TASARRUF HEDEFİ

Yıllık 300 bin adet geri dönüşüm yapılmış eğitim elbisesiyle beraber yaklaşık 7 milyon 110 bin liralık tasarruf sağlanması hedefleniyor. Askerlerin kullandığı aksesuarların da dönüştürülmesiyle birlikte bu rakam 15 milyon liraya çıkacak.