Ölen kadın yapay zeka ile kendi cenazesine katıldı!

Önde gelen bir Holokost kampanyacısı olan Marina Smith MBE, akrabalarının sorularını yanıtlamak için yapay zeka ile kendi cenazesine katıldı. İşte detaylar.

TEKNOLOJİOKU TEKNOLOJİOKU
Ölen kadın yapay zeka ile kendi cenazesine katıldı!

Ölen bir kadın, yeni yapay zeka destekli 'holografik' video teknolojisi sayesinde kendi cenazesinde yas tutanlarla konuştu. Yapay zekanın yapabildiği şeyler gün geçtikçe gelişiyor. Bu kapsamda kendi cenazesine katılan kadın görenleri şaşırttı. Haziran ayında 87 yaşında vefat eden Marina Smith MBE, 29 Temmuz'da Babworth, Nottingham'da cenazesinin yakılmasından kısa bir süre sonra bir ayine hologram olarak çıkmayı başardı.

Ölen kadın yapay zeka ile kendi cenazesine katıldı!

Holokost eğitimcisi Bayan Smith, hayatı ve maneviyatı hakkında kısa bir konuşma yaptı ve törene katılan aile üyelerinden gelen soruları yanıtladı. Akıllara durgunluk veren olay kısa sürede sosyal medyada olay oldu. İngiltere'de bu haftadan itibaren kullanıma sunulan teknoloji, Los Angeles merkezli AI şirketi StoryFile'ın kurucu ortağı ve CEO'su olan oğlu Dr Stephen Smith tarafından oluşturuldu.

Dr Smith, hologramın yas tutan akrabaarı 'şok ettiğini' söyledi. Yapay zeka ile cenazesine katılan kadın soruları 'yeni ayrıntılar ve dürüstlükle' yanıtladı. Dr Smith The Telegraph'a şunları söyledi: 'Annem, cenazesini izledikten sonra yas tutan akrabalarından gelen soruları yanıtladı. Olağanüstü olan şey, sorularını yeni ayrıntılar ve dürüstlükle yanıtlamasıydı" ifadeleri kullanıldı.

Gelelim bunun nasıl mümkün olduğuna. StoryFile, bir dizi soruyu yanıtlayan 20 senkronize kamera kullanarak bir konunun dijital bir klonunu oluşturuyor. Uzmanlar daha sonra görüntüleri işliyor, klipleri etiketliyor ve bu sorulara doğal dilde yanıt verebilecek bir yapay zekayı eğitmek için kullanıyor. Bitmiş ürün daha sonra kişi öldükten sonra etkileşime geçilebilecek StoryFile platformuna yükleniyor. Cenazelerine katılanlar, teknoloji gerçek zamanlı bir konuşma yanılsaması yarattığı için sevdikleriyle konuşabiliyor.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında TEKNOLOJİOKU internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER