Elon Musk’ın başı belaya girebilir, Neuralink projesi iptal olabilir

Neuralink, insan beynine implant yerleştirme çalışmaları sırasında bazı sorunlarla karşılaştı ve bu durum, projenin geleceği hakkında endişelere yol açtı.

TEKNOLOJİOKU TEKNOLOJİOKU
Elon Musk’ın başı belaya girebilir, Neuralink projesi iptal olabilir

Neuralink’in ilk insan hastasına yerleştirdiği beyin cihazı, mekanik problemler yaşadı. Şirketin blog yazısında yer alan bilgiye göre, Ocak ayında Noland Arbaugh’a yapılan ameliyatın ardından, beyin dokusuna yerleştirilen elektrotlarla donatılmış bazı iplikçikler, dokudan geri çekilmeye başladı ve cihazın düzgün çalışmamasına yol açtı.

Bu sorunların ardından Neuralink, yazılım düzeltmeleriyle durumu telafi ettiğini ve bu sayede hızlı ve sürekli bir iyileşme sağladığını belirtti. Şirket, şu anda cihazın metin girişi ve imleç kontrolünü geliştirmek için çalıştıklarını, ayrıca ileride cihazın fiziksel dünyadaki cihazlarla, örneğin robot kolları ve tekerlekli sandalyelerle kullanımını genişletmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Elon Musk’ın başı belaya girebilir, Neuralink projesi iptal olabilir - Resim : 1

Elon Musk’ın başı belaya girebilir, Neuralink projesi iptal olabilir

Beyin implantı alanında çalışan uzmanlar, bu komplikasyonların, ipliklerin kafatası kemiği içinde yer alan bir cihaza bağlanmasından kaynaklanmış olabileceğini belirtiyor. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden nöroşirürjiyen Eric Leuthardt, beynin intrakraniyal alanda ne kadar hareket ettiğini mühendislerin ve bilim insanlarının takdir edemediklerini söyledi. Başın ani hareketleri veya hafif bir baş sallama bile birkaç milimetrelik değişimlere yol açabiliyor.

Geleneksel olarak, cerrahlar beyin implantlarını doğrudan beyin dokusunun üzerine yerleştiriyor, burada implant su üzerinde bir tekne gibi hareket ediyor. Rakip beyin implant şirketi Paradromics Inc. CEO’su Matt Angle, ipliklerin geri çekilmesinin beyin implantları için normal olmadığını ifade etti. Neuralink, Arbaugh’tan önce cihazı hayvanlar üzerinde geniş çapta test etmişti. Ancak Leuthardt, hayvanların beyinlerinin daha küçük olduğunu ve bu nedenle elektrotların insanlar kadar hareket etmediğini belirtti.

Bu rapor, Neuralink’in cihazını daha fazla insan üzerinde denemeyi hedeflediği bir dönemde geldi. Herhangi bir arıza, Gıda ve İlaç İdaresi’nin onay sürecinde gecikmelere neden olabilir.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında TEKNOLOJİOKU internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER