Teknoloji devleri Türkiye’de yatırımlarına hız verdi; Akıllı telefon fiyatları düşebilir

Türkiye’nin akıllı telefon üretiminde dünyada söz sahibi olacak yatırımları bünyesine çektiğini söyleyen Ekonomist Rahmi İncekara, ne kadar çok üretim olursa akıllı telefon fiyatlarının da o kadar düşeceğini dile getirdi. Teknoloji devlerinin yatırımlarını hızlandırdığını vurgulayan Dr. İncekera, “Türkiye’de genç nüfus fazla o yüzden talep de yüksek, Xiaomi bunu gördüğü için ülkemize geliyor” dedi.

Teknoloji devleri Türkiye’de yatırımlarına hız verdi; Akıllı telefon fiyatları düşebilir - Sayfa 1

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, 2021 yılının ilk çeyreğinde Türkiye'de akıllı telefon üretimine başlayacağını duyurmuştu. Xiaomi'nin 30 milyon dolarlık yatırımla Avcılar'da açacağı fabrikada, 2 bin kişiye de istihdam sağlaması bekleniyor. Fabrika yıllık 5 milyon adet akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olacak.

Teknoloji devleri Türkiye’de yatırımlarına hız verdi; Akıllı telefon fiyatları düşebilir - Sayfa 2

“TÜRKİYE ÜRETİM YAPACAĞIMIZ DÖRDÜNCÜ ÜLKE”

Yatırıma ilişkin açıklama yapan Xiaomi Türkiye Müdürü Usher Liu, "Xiaomi ailesi olarak 2019 yılında Türkiye'de başlayan yolculuğumuzun bizi bu noktalara getirmesinden büyük gurur duyuyoruz. Bizi ilk günden bu yana kucaklayarak, Türkiye'nin bir numaralı akıllı telefon markası yapan ve en sevilen teknoloji markalarından biri olarak benimseyen Türk halkına teşekkür ederiz. Xiaomi olarak en önemli önceliğimiz bulunduğumuz her bölgede katma değer yaratarak o bölgenin yerel bir parçası haline gelmek. Bu sebeple Türkiye'nin üretim yapacağımız dördüncü ülke olmasından dolayı çok mutluyuz. Bizim için en değerli pazarlardan biri olan Türkiye'de yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederek çalışmalarımızı her zaman bir adım öteye taşımayı arzu ediyoruz. Yaklaşık 14 bin metrekare arazi üzerine kurulu fabrikamızla Türkiye’de üretime başlayacak olmaktan duyduğumuz heyecanı paylaşmak isterim” demişti.

Teknoloji devleri Türkiye’de yatırımlarına hız verdi; Akıllı telefon fiyatları düşebilir - Sayfa 3

İNCEKARA: GENÇ NÜFUS FAZLA, TALEP YÜKSEK

Yatırımın ülke ekonomisine katkılarını değerlendiren İstanbul Kent Üniversitesi’nden Ekonomist Dr. Öğr. Üyesi Rahmi İncekara ise “Türkiye yatırımlarına hız kazandırdı. Genç nüfusu fazla olan bir ülke olarak akıllı telefonlara talep yüksek. Xiaomi, Avcılar’daki fabrika ile akıllı telefonların üretimini Türkiye’de yapacak. 2020 rakamlarına baktığımız zaman akıllı telefonların ithalatı ülkemiz için cari açık anlamına geliyor. Akıllı telefonlara talep gün geçtikçe artıyor. Xiaomi, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye pazarında en fazla talep gören akıllı telefon oldu. Gençlerin ilgisi fazla, marka bu talebi görünce Türkiye’deki yatırımlarını hızlandırdı” diye konuştu.

Teknoloji devleri Türkiye’de yatırımlarına hız verdi; Akıllı telefon fiyatları düşebilir - Sayfa 4

“İSTİHDAMA CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK”

Türkiye’ye yüksek teknolojinin de girmiş olacağını vurgulayan Dr. İncekara, “İstihdama ciddi katkı sağlayacaktır. 2 bin kişiyi işe almayı planlıyorlar. Sadece montaj değil üretimi de yapılan akıllı telefonlar, ihraç da edilecek.