Tek böbrekle 24 dağa tırmandı

Ankara'da, önce meme kanserine yakalanan ardından böbrek yetmezliği ortaya çıkan Miyase Kaya (58), dağcılık yaparak hayata tutundu. Tedavi kapsamında bir memesi ve bir böbreği alınan Kaya, tek böbrekle 8 yılda aralarında Erciyes, Demirkazık, Hasandağı, Süphan’ın da bulunduğu 24 dağa tırmandı.

Tek böbrekle 24 dağa tırmandı - Sayfa 1

Miyase Kaya, uzun yıllar seyahat acentasında çalıştıktan sonra 2006 yılında emekli oldu. Göğsündeki kitle nedeniyle her yıl hastaneye kontrole giden Kaya, 2013 yılındaki kontrolünde 3'üncü evre meme kanseri olduğunu öğrendi. Kaya'nın, ameliyatla sağ memesi alındı. Yaklaşık 8 ay kemoterapi ve ışın tedavisi gören Kaya, 3 ayda bir kontrollerine devam etti. 

Tek böbrekle 24 dağa tırmandı - Sayfa 2

2014 yılında arkadaşının önerisiyle dağcılık kulübüne üye olan Kaya, yürüyüşlere başladı. Kaya'nın, 2016'da hastaneye kontrole gittiğinde sol böbreğinde kist tespit edildi. Kaya'nın, ameliyatla böbreği alınırken, 2 ay sonraki kontrolde de sağ böbreğinde 3'üncü evre böbrek yetmezliği olduğu ortaya çıktı.

Tek böbrekle 24 dağa tırmandı - Sayfa 3

Hastalığı süresince dağcılığı bırakmayan Miyase Kaya, tek böbreği ile aralarında Erciyes, Demirkazık, Hasandağı ve Süphan olmak üzere 24 dağa çıktı. 4 bin 50 metre rakımlı Süphan Dağı'na tırmanarak kendi rekorunu kıran Kaya, dağcılıkla hayata tutundu. Tedavisi devam eden Kaya, en son geçen yıl 29 Ekim’de Kahramanmaraş Berit ve Nurhak Dağı'na tırmandı.

Tek böbrekle 24 dağa tırmandı - Sayfa 4

'DAHA YÜKSEK DAĞLARA ÇIKABİLİRİM'

Miyase Kaya, zor günler geçirdiğini; ancak dağcılık ile birlikte hastalığını unuttuğunu söyledi. Kaya, "Vücudunuzda değişiklikler oluyor; saçlarınız, kaşlarınız, kirpikleriniz dökülüyor.  Unutamadığım bir andı. Oğlum 20 yaşındaydı.