Tarihi yapılandırma geliyor! Borcu olana müjde: 40 ayda ödeme fırsatı olacak

Hükümet, Cumhuriyet tarihinin en büyük vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması için harekete geçti. Yapılandırmada taksit sayısı 18’i geçecek. 20 ay taksit sunulursa borç 40 ayda ödenebilecek. Borç yapılandırma paketinde SGK tarafından takip edilen sigorta primleri, vergi alacakları, kasa ve cari hesap düzeltmesi, matrah-vergi artırımı, stok affı gibi düzenlemeler yer alacak. Paketin en geç şubat ortasında yasalaşması bekleniyor.

Tarihi yapılandırma geliyor! Borcu olana müjde: 40 ayda ödeme fırsatı olacak - Sayfa 1

Pazartesi günü Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen borç yapılandırma paketinin, SGK tarafından takip edilen sigorta primleri, vergi alacakları, kasa ve cari hesap düzeltmesi, matrah-vergi artırımı, stok affı gibi düzenlemeleri yer alacak.

110
Tarihi yapılandırma geliyor! Borcu olana müjde: 40 ayda ödeme fırsatı olacak - Sayfa 2

TAKSİT SAYISI ARTACAK
NTV'de yer alan habere göre, pakette taksit seçenekleri önceki yapılandırmalardan farklı olarak daha uzun vadeli tutulacağı öğrenildi. Daha önce vergi borçlarını yapılandırmada 6, 9,12, 18 ay taksitte ödeme imkânı sunulmuş ve ödemeler iki ayda bir gerçekleşmişti.

210
Tarihi yapılandırma geliyor! Borcu olana müjde: 40 ayda ödeme fırsatı olacak - Sayfa 3

Tercih edilen ödeme taksit sayısına göre de katsayı belirlenmişti. Edinilen bilgiye göre bu pakette taksit sayısı 18'i geçecek. Bu durumda 20 ay taksit imkânı sunulursa borcun 40 ayda ödenmesi imkânı doğacak. Taksit seçeneği 24 aya çıkarsa da vatandaş, esnaf borcunu 48 ayda diğer ifadeyle 4 yılda ödeyebilecek.

310
Tarihi yapılandırma geliyor! Borcu olana müjde: 40 ayda ödeme fırsatı olacak - Sayfa 4

Anapara borcuna eklenen faiz ve gecikme faizi borçlarında önemli ölçüde silinme meydana gelecek. Peşin ödeme halinde yüzde 90'a kadar borçların silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altnda olan borçların tamamının silinmesi söz konusu olabilir.

410