'Tahıl ambarı'nın hasat sezonunda 2 milyon tonun üzerinde rekolte bekleniyor

Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası’nda hububat hasadı başlıyor. Geçen yıl meteorolojik kuraklıkla boğuşan ovada bu yılki verimin 2 milyon tonun üzerine çıkması bekleniyor.

'Tahıl ambarı'nın hasat sezonunda 2 milyon tonun üzerinde rekolte bekleniyor - Sayfa 1

2 milyon 200 bin hektarlık ekim alanına sahip Konya'da, önceki yıllarda yaklaşık 2,5 milyon ton buğday üretilirken. Son dönemdeki verim kayıpları 1 milyon tona ulaşmıştı. 'Türkiye'nin tahıl ambarı' olarak bilinen ova geçen sezon geçirdiği kurak dönemin ardından bu yıl uzun yıllar ortalamasının üzerinde yağış aldı. Bu yılki rekolteyle ovanın yeniden tahıl ambarı unvanına kavuşacağını ifade eden Prof. Dr. Süleyman Soylu, “Türkiye’nin en büyük tahıl ambarı Konya Ovası’nda beklediğimiz hasat sezonu başladı, diyebiliriz. 

'Tahıl ambarı'nın hasat sezonunda 2 milyon tonun üzerinde rekolte bekleniyor - Sayfa 2

Özellikle kıraç alanlarda, arpa hasadı yavaş yavaş başladı. Özellikle sıcaklığın fazla olduğu bölgelerde, ovadaki arpanın şu an yüzde 5’i hasat edildi, diyebiliriz. 

'Tahıl ambarı'nın hasat sezonunda 2 milyon tonun üzerinde rekolte bekleniyor - Sayfa 3

Bu yıl havaların serin gitmesi, hasat sezonunu biraz sarkıttı. Bu dönemde hasatlar daha hızlı gerçekleşirdi. Gelen ilk veriler oldukça ümit verici” dedi.

'Tahıl ambarı'nın hasat sezonunda 2 milyon tonun üzerinde rekolte bekleniyor - Sayfa 4

‘BOL MİKTARDA ÜRÜN ÜLKEYİ RAHATLATACAK’

Rekoltenin 2 milyon tonun üzerine çıkabileceğini söyleyen Prof. Dr. Soylu şöyle dedi: