Sokağa çıkma kısıtlamaları kalkıyor mu? Koronavirüs hakkında flaş açıklama

Tüm Türkiye'nin en çok merak ettiği konuların başında gelen 'Sokağa çıkma kısıtlaması ne zaman sona erecek?' sorusu merak konusu oldu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, kısıtlamaların ne zaman biteceğine dair önemli açıklamalarda bulundu. İsterseniz gelin Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz'ün açıklamalarına birlikte bakalım...

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (Covid-19) boyunca en çok merak edilen soru "Koronavirüs ne zaman bitecek?" sorusu oldu.

121

Covid-19 pandemisinin ortadan kalkmasında aşının rolünü vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, "Eğer aşılama olmazsa virüs yayılımı devam edecektir. Doğada virüs yayılımının devam etmesi demek, virüsün mutasyon riskinin de devam etmesi demektir.

221

Şu ana kadarki virüste görülen mutasyonlar virüsün hastalık yapma özelliğini değiştirmemiştir. Sadece geçtiğimiz ay İngiltere ve Güney Afrika'da ortaya çıkan mutasyonlar virüsün bulaşma hızını artırmıştır." dedi.

321

Sabah'a konuşan Prof. Dr. Hasöksüz, kısıtlamalarla ilgili olarak da vaka sayılarına işaret ederek, "Vaka sayılarımız 3 binli rakamlardan aşağı inerse kısıtlamalar da yüksek ihtimalle kalkacaktır" dedi.

421