Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar "Kınama yetmez güçlü tedbirler almamız gerekiyor"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, SuudiArabistan ziyareti ve gündeme ilişkin Riyad'da açıklamalarda bulundu. BM'ye acil oturum çağrısı yapıldığını belirten Bakan Çavuşoğlu, "Kudüs davasına sahip çıkacağız" dedi.

F5HABER F5HABER
Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar "Kınama yetmez güçlü tedbirler almamız gerekiyor"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan ziyareti ve gündeme ilişkin özel değerlendirmelerde bulundu.

"DİYALOĞUMUZU DEVAM ETTİRME KARARI ALDIK"

(Suudi Arabistan ile) Son derece açık, samimi bir toplantı gerçekleştirdik. Diyaloğumuzu devam ettirme kararı aldık.

İsrail'in bu saldırıları karşısında sessiz kalamazdık. Gerekli temaslarımızı başlattık. Filistin Dışişleri ile sürekli temas halindeyiz. Güçlü bir şekilde kınama yetmiyor. Tedbirler de almamız gerekiyor. Sadece büyükelçiler düzeyinde değil, siyasi düzeyde ele alınması gerektiğini söyledik. Filistinlilerin haklarını korumamız lazım. Ama özellikle Filistinli sivillerin korunması konusu da gündeme geldi.

ÜMMET ADIM ATMAMIZI BEKLİYOR

Yine hep kınıyoruz ama ümmet adım atmamızı bekliyor. Böyle saldırılar durması gerekiyor. Hukuk çerçevesinde Filistinlilerin hakkını korumak lazım. Bugünkü toplantıda uluslararası koruma gücü gönderilmesi dahil çalışmaların hızlandırılması aşamasıyla çağrıda bulunmuştuk. Bayramdan sonra inşallah İslam İşbirliği Teşkilatı'nda bu konuları detaylı ele alacağız. BMGK'dan da istediğimiz bir karar çıkaracağız inşallah.

BM'YE ACİL OTURUM ÇAĞRISI

Volkan Bozkır'la da görüştük. Bizden talep gelmesi durumunda BM'yi toplayabileceğini söylemişti. Kudüs davasına sahip çıkmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Filistinli kardeşlerimizin haklarını korumak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. 

Olağanüstü toplanacak BM Genel Kurulu'nda (İsrail saldırılarına ilişkin) inşallah bir karar çıkartacağız.

SONRAKİ HABER