Bakan Çavuşoğlu'ndan kaçırılan 15 Türk denizciyle ilgili önemli açıklama

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Zarif ortak açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu, "Güney Kafkasya'da 3+3 formatta işbirliği planlıyoruz. Güney Kafkasya'daki barış ve istikrar herkesin yararınadır. En çok da Ermenistan ve Ermenistan halkı faydalanacaktır. Ermenistan'ın da bu doğrultuda yapıcı adımlar atmasını bekliyoruz" dedi. Bakan Çavuşoğlu, kaçırılan 15 Türk denizciyle ilgili "5 kardeşimizin tamamının sağlık durumu iyi. Güzel haberleri inşallah alacağız süreç sürüyor." dedi.

F5HABER F5HABER
Bakan Çavuşoğlu'ndan kaçırılan 15 Türk denizciyle ilgili önemli açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ortak açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu, "Güney Kafkasya'da 3+3 formatta işbirliği planlıyoruz. Güney Kafkasya'daki barış ve istikrar herkesin yararınadır. En çok da Ermenistan ve Ermenistan halkı faydalanacaktır. Ermenistan'ın da bu doğrultuda yapıcı adımlar atmasını bekliyoruz" dedi. Bakan Çavuşoğlu, kaçırılan 15 Türk denizciyle ilgili "5 kardeşimizin tamamının sağlık durumunun iyi olduğunu öğrendik. Güzel haberleri inşallah alacağız, bir süreç var, devam ediyor. Gemide 3 mürettebatımız vardı, yeni ekip gitti, dün ulaştılar. 3 vatandaşımız da bugün THY ile Türkiye'ye dönecekler" dedi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, "ABD'nin Türkiye'ye yaptığı ambargoları net bir şekilde kınadık. Türkiye'ye karşı yaptırımlara değer vermiyoruz. Maalesef ABD yaptırım uygulamaya alışmıştır" dedi.

Bakan Çavuşoğlu'ndan kaçırılan 15 Türk denizciyle ilgili önemli açıklama - Resim : 1

İşte Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar:

İkili düzeyde ziyaretlerimiz olacak. Astana formatında üçlü zirve Tahran'da olacak, Azerbaycan ile üçlü mekanizmalarımız var. Bu toplantılar için hazırlıkları da bugün başlatmış olduk.

Görüş alışverişinde bulunduk, Suriye'deki son durum, aynı şekilde Irak, Körfez ve özellikle de Güney Kafkasya'daki gelişmeleri ele aldık.

Güney Kafkasya'da bir ateşkes var, bu ateşkesin kalıcı olmasını istiyoruz. Sadece istemek yetmez katkı sağlamak gerekiyor. Güney Kafkasya'yla ilgili bir işbirliği planlıyoruz. Kardeşim Cevad Zarif buraya gelmeden önce diğer ülkeleri de ziyaret etti. 

Güney Kafkasya'da 3+3 formatta işbirliği planlıyoruz. Güney Kafkasya'daki barış ve istikrar herkesin yararınadır. En çok da Ermenistan ve Ermenistan halkı faydalanacaktır. Ermenistan'ın da bu doğrultuda yapıcı adımlar atmasını bekliyoruz.

Biz özellikle İran-ABD ve Avrupa üçlüsüyle imzalanan nükleer anlaşmaya destek verdik. Maalesef Trump yönetimi bu anlaşmadan çekildi, umarım Biden yönetimiyle ABD anlaşmaya döner. Böylece kardeş İran'a yönelik yaptırımlar kalkmış olur. Bugün kardeşim Cevad Zarif'e Türkiye olarak gereken desteği vereceğimizi söyledim.

Görüşmelerimize devam edeceğiz, sözü kendisine veriyorum.

İşte Cevad Zarif'in açıklamalarından öne çıkanlar:

Son birkaç ay içinde ikinci kez Sayın Çavuşoğlu ile görüştüğüm için mutluyum. Bizim için İran İslam Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişki çok önemlidir ve karşılıklı yararla dolu bir ilişkidir. İran ve Türkiye zor günlerinde birbirlerine yardımcı olmuşlar. Biz zor günlerde arkadaş olmanın kıymetini iyi biliyoruz. Umarım ABD'de terör devleti gittikten sonra bölge halkını daha güzel günler bekliyor olacaktır.

Bakan Çavuşoğlu'ndan kaçırılan 15 Türk denizciyle ilgili önemli açıklama - Resim : 2

Ticaret ilişkilerini eski güzel günlere götüreceğiz. Biz bugün transit, ticaret ve enerji konularındaki işbirliğini ele aldık. En temel amacımız karşılıklı olarak iki ülkede görev yapan şirketlerin sorunları çözmek oldu. Bizim için Türkiyeli şirketlerin İran'da varlığı çok önemlidir. 

Biz Sayın Erdoğan'ı İran'a bekliyoruz ve yakın zamanda bunun için tarih açıklayacağız. Biz aynı zamanda Astana formatındaki işbirliklerimize devam ediyoruz. Bugün Suriye'de savaşın yerini diyalog almıştır. İran ve Türkiye'nin Kafkasya bölgesindeki işbirlikleri bölge halkı için faydalı olacaktır.

Türkiye-Azerbaycan ve Rusya Cumhurbaşkanlarının önerdiği üzere 5 ülkeye ziyaret başlattım. Diğer ülkeleri ziyaret ettikten sonra burada olduğum için çok mutluyum.

Şu anda aslında zemin 6 ülke için de hazırlanmıştır. Biz bu 6 bölgenin kalkınması için faaliyet yapabiliriz, farklı alanlarda işbirliği yapabiliriz. Umarız bu iş gerçekleşir.

SORU-CEVAP

Bakan Çavuşoğlu: Dün memnuniyet verici bir haber aldık. Mürettebat ve kaptan, şirket yetkilileriyle temasa geçtiler. 15 kardeşimizin tamamının sağlık durumunun iyi olduğunu öğrendik. Güzel haberleri inşallah alacağız, bir süreç var, devam ediyor. Gemide 3 mürettebatımız vardı, yeni ekip gitti, dün ulaştılar. 3 vatandaşımız da bugün THY ile Türkiye'ye dönecekler.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir çalışma grubu oluşturduk. Bu bölgede korsanların gemilere saldırıları ilk değil, son da olmayacak gibi... Gemilere yönelik saldırıların önlenmesi için neler yapılabilir, bunu da ele alacağız.

Türkiye-İran ilişkilerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Cevad Zarif: İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye her zaman iyi ilişkiler içindedir ve bu böyle devam edecektir. İran ve Türkiye arasındaki işbirliği çok geniştir ve inşallah ABD'nin daha mantıklı adımlarıyla daha da geliştireceğiz.

Bakan Çavuşoğlu: İlişkileri önümüzdeki süreçte daha da geliştirmemiz lazım. İki ülke arasındaki iyi ilişkiler bölgenin istikrarı ve huzuru için de önemli. Irak-Suriye'nin istikrarı için çaba sarfediyoruz. Bölgenin istikrarı için işbirliğimizi güçlendirmemiz lazım ve bunun için çalışıyoruz.

ABD yaptırımlarına karşı kardeş iki ülke nasıl bir adım atacak?

Cevad Zarif: Birincisi biz ABD'nin Türkiye'ye yaptığı ambargoları net bir şekilde kınadık. Türkiye'ye karşı yaptırımlara değer vermiyoruz. Maalesef ABD yaptırım uygulamaya alışmıştır.

ABD sadece tek taraflı olarak anlaşmadan çıkmadı, bununla birlikte bu anlaşmaya bağlı kalan kişilere de baskı yaptı. Bu aslında tamamen yasadışı bir davranıştı. İran'ın yaptıkları sadece ABD tarafının yaptıklarını telafisi olarak yapıldı. Bütün nükleer silahların yok edilmesinden yanayız. Ancak bir kez daha vurgulamak istiyorum, ABD verdiği taahhütleri ihlal etmiştir.

SONRAKİ HABER