Bakan Çavuşoğlu'ndan AB ziyaretindeki protokol tartışmalarına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuveyt Bakanı Şeyh Dr. Ahmed Nasır El-Muhammed El-Sabah ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, AB'nin Türkiye ziyaretindeki uygulanan protokol tartışmasına ilişkin "Görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır" dedi.

F5HABER F5HABER
Bakan Çavuşoğlu'ndan AB ziyaretindeki protokol tartışmalarına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Şeyh Dr. Ahmed Nasır El-Muhammed El-Sabah ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu ve El-Sabah, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, yaptıkları görüşmede, ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini belirterek, "Kardeşim Şeyh Dr. Ahmed ile beraber bu toplantıları her yıl gerçekleştirme konusunda karar aldık. Amacımız, Kuveyt ile Türkiye arasındaki toplantıların daha düzenli ve sık yapılması. Amacımız, iki kardeş ülkeye yakışır şekilde daha düzenli şekilde bir araya gelmek. Bugün 6 tane belge imzaladık. Dışişleri bakanlıkları arasında 2 yıllık eylem planlarını da imzalamış bulunuyoruz. Sadece 2 yıllık değil 5 yıllık planları da hazırlayıp çalışmamız gerekiyor. Ekonomik iş birliğimize ve ticaretimize önem veriyoruz" diye konuştu.

'SAVUNMA SANAYİİNDE ÖNEMLİ İLERLEMELER KATETTİK'

Bakan Çavuşoğlu, savunma sanayisinde çok önemli ilerlemeler katedildiğini belirterek, "Dünyanın her yerinde ciddi talep görüyor, yetiştirmekte zorlanıyoruz. Hem askeri alanda hem de savunma sanayi alanında iş birliğimizi geliştirmekte mutabıkız. Irak'taki mevcut durum, Yemen’de devam eden savaş, Suriye’de 10 yılı aşan bir durum var. Bu konuda neler yapabiliriz? Libya’da mevcut hükümeti destekleyerek, Libya’da barışı nasıl kalıcı hele getirebiliriz; bu konuları ele aldık. Bölgesel konularda Kuveyt ile görüş birliğinde olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Filistin konusunu da değerlendirdik. Filistin’e desteğimizi de devam ettireceğiz" dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Kuveyt’in Körfez krizindeki ara buluculuk çalışmalarına ilişkin, "Gerçekten Kuveyt bugün ara buluculukta dünyada marka, Türkiye de öyle. Körfez krizi döneminde Kuveyt'in yaptığı çalışma ve elde ettiği başarı kolay bir başarı olmadı. 4 yıla yakın bir süreç, Kuveyt bu süreci tarafsızlığını kaybetmeden sürdürdü. Bu sürecin Kuveyt için çetin geçtiğini biliyoruz. Bu zorluklara rağmen yılmadan çabalarını sürdürdü. Temennimiz, normalleşmenin kalıcı hale gelmesi" diye konuştu.

'SON DERECE VERİMLİ GÖRÜŞME OLDU'

Bakan Çavuşoğlu, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Türkiye’ye yaptığı ziyarete ilişkin, "Aralık zirvesinden bu yana Türkiye-AB ilişkileri daha pozitif atmosfer içinde ilerliyor. Benim de Brüksel’e ziyaretlerim oldu. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir ara Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile gerçekleştirdiği video konferans görüşmeleri malumunuz. Cumhurbaşkanı'mızın AB liderlerine daveti olmuştu. Nihayet 6 Nisan’da gerçekleşti. Her iki taraf da açık şekilde beklentilerini ifade etti. Son derece faydalı ve verimli bir görüşme oldu. Biz de AB’den somut beklentilerimizi dile getirdik. Artık somut adımların atılması gerektiğini de vurguladık" dedi.

PROTOKOL TARTIŞMASI

Protokol konusuna gelecek olursak... Çok haksız ithamlar da var. Türkiye köklü bir devlettir, Türkiye ilk defa bir misafir ağırlamıyor.

"AB TARAFININ TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA OTURMA DÜZENİ PLANLANMIŞTIR"

Türkiye'de yapılan görüşmelerde uyguladığı protokol Türk misafirperverliğiyle uygulanır. Bu ziyarette de böyle oldu. Cumhurbaşkanımızın makamında yapılan görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri karşılanmıştır, talepleri doğrultusunda oturma düzeni planlanmıştır, nokta... Türkiye ithamları olmasaydı bu kadar net açıklamayacaktık.

Protokol birimlerimiz önceden bir araya geldi ve onların telkinleri ve talepleri karşılanmıştır.

 

SONRAKİ HABER