Sedat Ergin: Bir hesaba göre 200 bin bir başkasına göre 400 bin virüs taşıyıcısı var

Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin, yeni tip Koronavirüs taşıyıcılara ilişkin farklı rakamların telaffuz edildiğine dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 200 bin dolaylarında taşıyıcı olduğu açıklamasını hatırlatan Ergin, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay'ın "Sahada çalışma ortamında örnek alma ile ilgili standardizasyon sorunları her zaman hastane ortamından daha zordur ve kolayca sağlanamayabilir.  toplumda aslında 200 bin değil de 350-400 bin arasında bir kitlenin virüsü taşıdığını söyleyebiliriz" değerlendirmesine köşesinde yer verdi. 

113

Ergin, "Sağlık Bakanı’nın önceki akşamki bir diğer açıklaması, toplumun COVID-19’a bağışıklığını öğrenmek amacıyla yapılan diğer testin, antikor testinin sonucunu konu alıyordu. Koca, yine ilk sonuçlara dayanarak toplumun bağışıklığının 'Yüzde 1.5’un altında olduğunun görüldüğünü' söyledi. Avrupa’daki örneklere kıyasla bir hayli düşük görünen bu oranı nasıl yorumlamalıyız? Bu oran Türkiye’nin salgınla mücadele stratejisini nasıl etkileyecektir?" ifadesini kullandı. 

213

Ergin'in köşe yazısı şöyle;

Koca, PCR testlerinin “ön bilgileri”nden söz ederken, “Toplumda PCR ile yapılan numune sonuçlarında binde 2-2.5’larda olduğunu görüyoruz” dedi ve ekledi: “Yani çok yüksek olmadığını görüyoruz...”

 
Bakanın telaffuz ettiği bu oranı nüfusun bütününe teşmil ederek virüsün toplumdaki aktif yaygınlığını anlamaya çalışalım. Karamsar senaryo olarak binde 2.5 rakamını esas alalım. Türkiye’nin nüfusu 2019 sonu itibarıyla TÜİK’in resmi rakamına göre, 83 milyon. Araştırmanın sonucundan hareket edersek, 83 milyon nüfusun binde 2.5’inin şu an itibarıyla enfekte durumda olduğunu anlamamız gerekir. Bu da bizi yaklaşık 207 bin gibi bir rakama götürüyor.

313

Bu durumda 207 bin kişinin önemli bir bölümü, COVID-19 belirtilerini göstermeden, enfekte olduklarından habersiz bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Bununla birlikte, farkında olmasalar bile bu insanlar evlerinde, sokakta bulaştırıcı konumdadırlar.

413