Rize'de üniversitelerden kıyı temizliği

Rize'de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), İyidere Kaymakamlığı, İyidere Belediyesi ve Su Ürünleri Fakültesi Deniz Elçileri Topluluğu'nca, plajda kıyı temizliği yaptı. 1 saatlik çalışmanın ardından kıyıdan, 35 poşet çöp çıkartıldı.

Rize'de üniversitelerden kıyı temizliği - Sayfa 1

RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi, İyidere Kaymakamlığı, İyidere Belediyesi ve Deniz Elçileri Topluluğu'nca Sarayköy Plajı'nda, kıyı temizliği adına çöp toplama etkinliği düzenledi. Kıyıdaki kapak, pet şişe ve tek kullanımlık plastikleri poşetlere dolduran doğaseverler, 1 saatlik temizlik sonrası 35 poşet çöp çıkardı. Etkinlikte toplanıp, poşetlenen çöpler, belediye ekiplerine teslim edildi.

Rize'de üniversitelerden kıyı temizliği - Sayfa 2

'BUNLARIN BİRÇOĞU KANSEROJEN MADDE'

Tek kullanımlı plastik atıklarının her geçen yıl arttığını dile getiren RTEÜ Su Ürünleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan, "Her sene burada en çok bulduğum şey; artan miktarda tek kullanımlık plastikler. Bugün de burada özellikle pet şişe ve gıda ambalajlarını gördünüz. Ve hepsi parçalanma eğilimindeler. Bu elimde görmüş olduğunuz köpükler de bu plajda, her zaman bulduğumuz plastikler. 

Rize'de üniversitelerden kıyı temizliği - Sayfa 3

Bir tane köpük obje denize girdiği andan itibaren, binlerce hatta on bin parçaya ayrılıyor. Ve maalesef plastiğin denize ait olamamasının fiziksel etkisinin yanı sıra kimyasal içeri çok büyük bir tehdit. Bunların birçoğu kanserojen madde. Denize ne gönderirsen onlar da bize besin zinciri olarak geri dönüyor. Yaptığımız araştırmalar; dereler yolu ile irili ufaklı birçok çöpün, Karadeniz'e ulaştığını gösteriyor. 

Rize'de üniversitelerden kıyı temizliği - Sayfa 4

Bu deniz; bir taşım kapasitesi var. Denizdeki bu çöpler parçalanmaya, içerisindeki kimyasalları suya bırakmaya, canlılar ile etkileşime girmeye devam edip, sofralarımıza dönecekler" dedi.