Yılın son MGK toplantısı başladı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yılın son toplantısını yapmak için toplandı. Toplantının gündem maddeleri arasında olası sınır ötesi kara harekatı, devam eden terörle mücadele operasyonları ve Rusya-Ukrayna savaşı yer alıyor.

POSTA POSTA
Yılın son MGK toplantısı başladı

2022 sona ererken gözler, gündemi oldukça yoğun olan yılın son Milli Güvenlik Kurulu toplantısında olacak.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı, 1 aralık perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilecek. Öncelikli gündem, terörle mücadele olacak.

KARA HAREKATI MASADA ELE ALINACAK

Suriye ve Irak’ın kuzeyine yönelik Pençe-Kılıç Hava Harekatı’ndan sonra gözler kara harekâtına çevrildi. Olası kara harekâtına ilişkin tüm detaylar, operasyona ilişkin takvim ve terör örgütü PKK/YPG’nin faaliyetleri kapsamlı şekilde ele alınacak.

YUNANİSTAN İLE ARTAN GERİLİM

MGK’daki bir diğer önemli başlık ise Ege’de Yunanistan’la artan gerilim olacak. Gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılması başta olmak üzere Atina’nın, uluslararası hukuku ihlal eden adımları ve alınacak tedbirler masaya yatırılacak.

SAVUNMA SANAYİİ

Kurulda görüşülecek bir diğer başlık savunma sanayii olacak. Yürütülen yerli ve milli projelerin yanı sıra, ABD’den F-16 alım talebi ve bu talebin olumsuz karşılık bulması durumunda Türkiye’nin alternatifleri üzerinde durulacak.

Milli Güvenlik Kurulu’nda ele alınan konular ve alınan kararlar ise toplantı sonrasında yapılacak yazılı açıklama ile kamuoyuna duyurulacak.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında POSTA internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER