Milyonlarca emekli bekliyordu! Kök maaş detayı belli oldu

Emekli maaşı ne kadar olacak son dakika gelişmeleri ile yanıt arıyor. Temmuz-Aralık dönemini kapsayan emekli zam oranı için 5 aylık enflasyon oranı netleşti. Haziran verisi için bekleyiş sürerken emekli maaşı zammı hesaplama işlemleri hız kazandı. Özellikle kök maaş emekliler tarafından en çok merak edilip araştırılan bir konu. Temmuz zammı için geri sayım başlarken kök maaş detayı belli oldu.

Milyonlarca emekli bekliyordu! Kök maaş detayı belli oldu - Sayfa 1

Emeklilerin 2024 yılı ikinci yarı maaş zamlarının belirleneceği tarih yaklaştıkça birçok kişi kök maaş ile ilgili detayları araştırmaya başladı. Hürriyet'ten Noyan Doğan konunun merak edilenlerini yazdı.
 

111
Milyonlarca emekli bekliyordu! Kök maaş detayı belli oldu - Sayfa 2

Dikkat ediyorum, bir süredir kök maaş konusu çokça konuşulup, tartışılıyor. Kimileri ‘Kök maaş da nereden çıktı?’ diye soruyor, kimileri ‘Kök maaş artar mı?’ diye merak ediyor.
 

211
Milyonlarca emekli bekliyordu! Kök maaş detayı belli oldu - Sayfa 3

Dikkat ediyorum, bir süredir kök maaş konusu çokça konuşulup, tartışılıyor. Kimileri ‘Kök maaş da nereden çıktı?’ diye soruyor, kimileri ‘Kök maaş artar mı?’ diye merak ediyor. Önce, kök maaş nedir; ondan başlayayım. İlk emekli olunduğunda bağlanan maaş, kök maaş. Sonrasında emekliler, ocak ve temmuz olmak üzere senede iki kere maaşlarını, geçmiş 6 aylık dönemlerdeki enflasyona göre zamlı alıyor.
 
 

311
Milyonlarca emekli bekliyordu! Kök maaş detayı belli oldu - Sayfa 4

Bu şekilde kök maaş da artıyor. Örneğin, emekli olduğunuzda 10 bin lira aylık bağlandıysa ve ocak ayında yüzde 25 zam aldıysanız maaşınız 12.500 liraya, temmuz ayında da yine yüzde 25 zam yapıldığında maaşınız 15.625 liraya çıkıyor. Bu sizin kök maaşınız. Her yıl da böyle kök maaş enflasyona göre artıyor.

TARTIŞMA NEREDEN ÇIKTI? 
Peki, biz bugün kök maaş adı altında neyi tartışıyoruz? Aslında kök maaş konusu en düşük emekli aylığının artırılması ile gündeme geldi. 2018’in sonunda yapılan düzenleme ile en düşük emekli aylığı 1.000 liraya çıkartıldı ve 2019 başından itibaren düşük emekli aylığı alanların maaşları bin liraya tamamlandı.

411