Meteoroloji'den deprem bölgesi için uyarı: Dolu yağışı, sel, yıldırım ve fırtınaya dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan son bilgilere göre bugün deprem ve sel felaketinin üst üst yaşandığı Adıyaman ile Şanlıurfa çevrelerinde kuvvetli yağış etkili olacak. Şiddetli yağışların Şırnak, Orta Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi'nde de etkili olması bekleniyor. Meteoroloji yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve fırtınaya karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulundu.

Meteoroloji'den deprem bölgesi için uyarı: Dolu yağışı, sel, yıldırım ve fırtınaya dikkat - Sayfa 1

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ile Antalya çevreleri dışında kalan tüm bölgelerimizin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

110
Meteoroloji'den deprem bölgesi için uyarı: Dolu yağışı, sel, yıldırım ve fırtınaya dikkat - Sayfa 2

Genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Orta Karadeniz ile Adana’nın doğusu, Osmaniye, Hatay, K. Maraş’ın batısı, Konya’nın kuzeyi, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Sivas, Kayseri, Giresun, Kars, Adıyaman ve Şanlıurfa çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

210
Meteoroloji'den deprem bölgesi için uyarı: Dolu yağışı, sel, yıldırım ve fırtınaya dikkat - Sayfa 3

Ülkemizin kuzeydoğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

310
Meteoroloji'den deprem bölgesi için uyarı: Dolu yağışı, sel, yıldırım ve fırtınaya dikkat - Sayfa 4

SICAKLIKLAR MEVSİM NORMALLERİNDE
Sıcaklıkların iç ve doğu kesimlerde biraz azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak, genellikle mevsim normalleri civarında, doğu kesimlerde yer yer mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

410