Meteoroloji'den 14 il için kritik uyarı: Kuvvetli yağmur ve fırtınaya dikkat edin

Meteoroloji 18 Kasım hava durumu raporunda 14 ilde sağanak yağış ve yüksek kesimlerde kar beklendiği uyarısında bulundu. 2 bölge için de sis ve pus hadisesi yaşanacağını kaydeden meteoroloji, kuvvetli fırtınanın etkili olacağı illeri de açıkladı.

Meteoroloji'den 14 il için kritik uyarı:  Kuvvetli yağmur ve fırtınaya dikkat edin - Sayfa 1

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, Doğu Anadolu'nun güneybatısı, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırşehir, Ordu, Giresun ve Diyarbakır çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde Osmaniye, Adana'nın güney ve doğusu ile Hatay kıyılarında, öğleden sonra Kıyı Ege ile Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun güney ve doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
 

121
Meteoroloji'den 14 il için kritik uyarı:  Kuvvetli yağmur ve fırtınaya dikkat edin - Sayfa 2

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; sabah saatlerinde Osmaniye, Adana'nın güney ve doğusu ile Hatay kıyılarında, öğleden sonra Kıyı Ege ile Antalya çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
 

221
Meteoroloji'den 14 il için kritik uyarı:  Kuvvetli yağmur ve fırtınaya dikkat edin - Sayfa 3

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın; güneyli yönlerden Marmara, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu'nun batısı ile Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli olarak (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

321
Meteoroloji'den 14 il için kritik uyarı:  Kuvvetli yağmur ve fırtınaya dikkat edin - Sayfa 4

Marmara
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın; bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

421