Hürriyet yazarı Fatih Çekirge detayları yazdı: Buzları eriten Kanal telefonu

Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile yaptığı telefon görüşmesini yazdı. Fatih Çekirge’nin aktardığına göre Çavuşoğlu, Süveyş Kanalı’ndaki sorun dolayısıyla Mısır’a yardım teklifi götürdü

F5HABER F5HABER
Hürriyet yazarı Fatih Çekirge detayları yazdı: Buzları eriten Kanal telefonu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile Ramazan ayını tebrik amacıyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge, görüşmenin Süveyş Kanalı’nın bir gemi dolayısıyla kapanmasının ertesinde gerçekleştiğini hatırlattı ve iki isim arasında şu diyalogun geçtiğini söyledi:

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: Sayın Bakan çok geçmiş olsun... Umarım bir an önce kanal açılır. Bu arada bizim yapabileceğimiz bir şey var mı diye sormak istedim. Bizim donanımlı kurtarma gemilerimizden yardım için gönderebiliriz.

SAMİ ŞÜKRÜ: Sayın Çavuşoğlu. Nazik teklifiniz için çok teşekkür ederim. Şimdi değerlendiriyoruz. İhtiyaç olursa sizi mutlaka arayacağım...

Ve önceki gün Mısır Dişişleri Bakanı Şükrü, Bakan Çavuşoğlu’nu arıyor:

- Sayın bakan size yardım talebiniz için çok teşekkür etmek istedim. Neyse ki sorun çözüldü. Bu vesileyle mübarek ramazan ayınızı tebrik etmek istedim...

Çavuşoğlu’nun cevabı:

- Sağolun Sayın Şükrü, ben de ramazan ayınızı tebrik ederim.
Çavuşoğlu ve Şukri, 10 Nisan’da bir görüşme gerçekleştirmişti. Anadolu Ajansı (AA) görüşmenin “ramazan tebriği” dolayısıyla olduğunu duyurmuştu.

İlişkileri normalleştirme açıklamaları
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 12 Mart'ta yaptığı açıklamada, Mısır ile hem istihbarat düzeyinde, hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temasların olduğunu belirtmişti.

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "Mısır'la istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak zaten işbirliği sürecimiz devam ediyor. Bunda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. En üst düzeyde değil de en üst düzeyin şöyle bir tık altında bu devam ediyor" açıklaması yapmış ve Mısır'la bu süreci çok daha güçlü bir şekilde devam ettirmek istediklerini kaydetmişti.

Türkiye'den gelen açıklamaların ardından Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinin "Türkiye'nin politikasında gerçek bir değişim" görülmesine bağlı olduğunu söylemişti.

Bu açıklamaların ardından, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli El Arabiye televizyonu, Türkiye'nin İstanbul'da yayın yapan Müslüman Kardeşler bağlantılı televizyon kanallarına Mısır'a yönelik eleştirel yayınlarını durdurmaları talimatı verdiğini iddia etmişti.

İlişkiler maslahatgüzar düzeyindeydi
Mısır'da Türkiye'nin desteklediği Müslüman Kardeşler hareketinin lideri devlet başkanı Muhammed Mursi'ye yönelik 2013 yılındaki darbenin ardından iki ülke ilişkileri maslahatgüzar seviyesine indirilmişti.

Ülke tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle göreve gelen Mursi, dönemin Genelkurmay Başkanı ve şimdiki Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi tarafından devrilmişti. Müslüman Kardeşlerin Mısır'da terör örgütü ilan edilmesinin ardından hareketin pek çok üyesi Türkiye'ye kaçmıştı.

SONRAKİ HABER