Mahkeme Murat Övüç’ün savunmasını istedi!

Sosyal medyada Ermenilerle ilgili yaptığı paylaşım dolayısıyla “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak” suçundan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan sosyal medya fenomeni Murat Övüç'ün savunması istendi.

Mahkeme basit yargılama kapsamında duruşma yapmadan kararını verecek.

Ermeni asıllı Amerikalı şov yıldızı Kim Kardashian sosyal medya hesabından Türklerin Ermenilere soykırım yaptığı yönünde paylaşımlarda bulunmuştu. Büyük tepki gören Kardashian’a bir tepki gösteren de sosyal medya fenomeni Murat Övüç olmuştu. Övüç instagram hesabından yaptığı paylaşımda, ''Siz Ermeniler pisliksiniz. Sen kimsin benim Osmanlı büyüklerime barbar diyorsun'' demişti.

1,5 yıl hapsi isteniyor
Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Övüç hakkında, “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak” suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi, 7188 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun gereğince, Övünç'ün dosyasında basit yargılama usulünün uygulanmasına karar verdi. Sanık Övünç ile dosyanın ermeni vatandaşı olan müştekisine tebligat gönderen mahkeme, her iki tarafın beyan ve savunmalarını 15 gün içinde yazılı olarak iletmesini istedi.