Kurbanlık fiyatları açıklandı: Küçükbaşlar 7 bin, büyükbaşlar 84 bin TL'den satışa sunulacak

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlık fiyatlarını açıkladı. Yardımcı küçükbaş hayvanların 7 bin TL, büyükbaşların ise 84 bin TL'den başlayacağını açıkladı.

Kurbanlık fiyatları açıklandı: Küçükbaşlar 7 bin, büyükbaşlar 84 bin TL'den satışa sunulacak - Sayfa 1

Türkiye genelinde 20 milyon büyükbaş, 64 milyon küçükbaş hayvan olduğunu belirten Yardımcı, et fiyatlarına dikkati çekti.

Kurbanlık fiyatları açıklandı: Küçükbaşlar 7 bin, büyükbaşlar 84 bin TL'den satışa sunulacak - Sayfa 2

Fiyatların normal olduğunu da belirten Başkan Yardımcı, küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıkların canlı kilo fiyatının 140-160 TL arasında olduğunu söyledi. 

Kurbanlık fiyatları açıklandı: Küçükbaşlar 7 bin, büyükbaşlar 84 bin TL'den satışa sunulacak - Sayfa 3

Yardımcı, “Fiyatlar biraz geçen seneyi aratıyor. Yem ve besicilik maliyetlerinden dolayı fiyatlar arttı, ancak anormal değil. Geçen sene ete hiç zam olmadı. Daha yeni yüzde 100 zam geldi. Piyasada canlı küçükbaş 140-160 TL arası, büyükbaş 150-160 TL arasında" diye konuştu.
 

Kurbanlık fiyatları açıklandı: Küçükbaşlar 7 bin, büyükbaşlar 84 bin TL'den satışa sunulacak - Sayfa 4

'BÜYÜKBAŞ 84 BİN TL OLACAK'
Osman Yardımcı, kilogram fiyatlarının yanı sıra vatandaşın cebinden kurbanlık almak için çıkacak asgari rakamı da açıkladı. Kurban pazarlarının yakın zamanda kurulmaya başlayacağını belirten Yardımcı, “Koç almaya kalksanız en kötü şartta 7-8 bin TL, büyükbaşın hisse fiyatı ise asgari olarak 12-15 bin TL arasında değişiyor. Büyükbaş kurbanlıkların 7 hisse olduğu düşünüldüğünde bir büyükbaş kurbanlığın fiyatı bu yıl asgari 84 bin TL olacak" diye konuştu.