Korona aşısı nasıl taşınacak ve muhafaza edilecek?

Koronavirüs salgınına karşı aşı geliştirme çalışmalarında peş peşe müjdeli haberler gelirken, aşının -70 derecede muhafaza edilerek ülkelere nasıl dağıtılacağı merak konusu olmuştu. Alman lojistik şirketi va-Q-tec, taşıma işlemi için "Vakumlu yalıtım panellerinden" oluşan "termo-kutular" kullanılmasının etkili olduğunu belirtti.

İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 361 binden fazla insan hayatını kaybetti, 57 milyon insan ölümcül salgına yakalandı.

115

Koronavirüse karşı dünya, aşı müjdelerini sırasıyla alırken aşının nasıl muhafaza edileceği ve nasıl taşınacağı gibi sorular gün yüzüne çıktı.

215

Üçüncü aşama klinik denemelerinin sonuçlarında yüzde 95'ten fazla koruma sağladığı açıklanan Pfizer/BioNTech'in aşısının Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) Aralık ayı ortasında onay alabileceği açıklandı. 

315

Yakın zamanda onay alması beklenen aşının koronavirüs hastalarına ve diğer kişilere ulaşması sorusu üzerine yeni bir anlaşma imzalandı.

415