Kira zammı ile ilgili dikkat çeken açıklama! Eylül ayı işaret edildi

Ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiriyor. Özellikle ev sahipleri mülkünü kiraya vermek için Temmuz ayını bekliyordu. Konut kiracılarını korumak için 2 yıldır yüksek enflasyon döneminde uygulanan ‘yüzde 25 zam sınırı’ kaldırıldı. Kira artışı eskisi gibi 12 aylık TÜFE ortalamasına göre yapılacak. Peki bu sınırın üzerinde artış yapılması mümkün mü? İşte detaylar..

Kira zammı ile ilgili dikkat çeken açıklama! Eylül ayı işaret edildi - Sayfa 1

Kirada yüzde 25 zam sınırının 1 Temmuz itibarıyla sonlanmasıyla birlikte kira artış oranlarında yeni dönem başladı. Buna göre TÜFE’nin 12 aylık ortalaması olan eski usule göre kira zam oranı belirlenecek. Ancak geçmiş 2 yıllık süreçte yüzde 25 sınırlaması nedeniyle bazı kiracıların oturdukları dairelerin kirası epey düşük kaldı.
 

Kira zammı ile ilgili dikkat çeken açıklama! Eylül ayı işaret edildi - Sayfa 2

Sözleşme yenilemelerinde kira artış oranı yüzde 65 civarında belirlense bile yeni kiracı ile eski kiracı arasında kira makası epey açılabiliyor. Peki ev sahibi ve kiracılar kendi aralarında bir kira uyarlaması yapabilir mi? Yüzde 65’in üzerinde zam mümkün mü?
 

Kira zammı ile ilgili dikkat çeken açıklama! Eylül ayı işaret edildi - Sayfa 3

SINIRLAMA SONA ERDİ 
Konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıklayan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı şu ifadeleri kullandı: “Kira düzenlemesinde yeni dönem 2 Temmuz itibarıyla başladı. Konutlarda kira artışı sınırlaması 11 Haziran 2022’de devreye girmişti, 1 Temmuz 2024 tarihi dahil olmak üzere bu sınırlama sona erdi.

Kira zammı ile ilgili dikkat çeken açıklama! Eylül ayı işaret edildi - Sayfa 4

SINIRSIZ ARTIŞ SÖZ KONUSU DEĞİL 
2 Temmuz 2024 sonrası yenilenen kira kontratlarında üst sınır artık yüzde 25 değil. TÜFE’nin son 12 aylık ortalaması esas alınacak. Yüzde 25’lik sınırın kaldırılması ev sahiplerine sınırsız bir kira artışı yapma imkanı tanımıyor. Kira bedelini yeniden belirleme hakkı da vermiyor. Ara zam yapılması da mümkün olmuyor.