Kendisi yeni, tarihi eski: 31 yıllık hastane binasının temellerinde mühendislik rekoru yatıyor

Temeli 31 yıl önce, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılan hastane binası, iki yıl önce Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Prof. Dr. Asaf Ataseven Ek Binası olarak hizmet vermeye başladı. Yapımı yıllar süren inşaat 2020'de tamamlandı.

Kendisi yeni, tarihi eski: 31 yıllık hastane binasının temellerinde mühendislik rekoru yatıyor - Sayfa 1

Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Maltepe Başıbüyük'teki Prof. Dr. Asaf Ataseven ek binasının temellerinde tarihi bir rekor yatıyor. Temelleri 1991 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılan hastane binası, ilk inşa edildiğinde deprem yönetmeliğine uygun olmadığı için, 1999 depreminden sonra üç farklı tarihte çıkarılan yeni deprem yönetmeliklerine göre yeniden dizayn edildi ve deprem güçlendirilmeleri yapıldı. 

129
Kendisi yeni, tarihi eski: 31 yıllık hastane binasının temellerinde mühendislik rekoru yatıyor - Sayfa 2

Son olarak 2012 yılında mühendislik tarihinde çok önemli bir değişime daha sahne oldu ve 16 bloktan oluşan 113 bin metrekarelik devasa binanın üzerinde durduğu 827 kolon, özel statik hesaplarla tek tek kesildi, 9.5 richter ölçeğindeki depreme bile dayanabilecek şekilde, sismik izolatörler yerleştirildi. 

229
Kendisi yeni, tarihi eski: 31 yıllık hastane binasının temellerinde mühendislik rekoru yatıyor - Sayfa 3

Kesilerek geçici olarak askıya alınan her bir kolona izolatör yerleştirilmesi ise üç saat içinde gerçekleştirildi. Binanın kolonları, bu izolatörler sayesinde deprem sırsında her yöne yaklaşık 19 santimetreye kadar salınım yapabiliyor. 

329
Kendisi yeni, tarihi eski: 31 yıllık hastane binasının temellerinde mühendislik rekoru yatıyor - Sayfa 4

Tüm kolonların izolatörle donatılması ise tam 1,5 yıl sürdü. İnşaatı bir durup bir başlayan, 28 yıla yayılan hastanenin açılışı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın pandemi döneminde hızla hizmete alınması talimatını vermesiyle sürecin hızlanması sonucu Haziran 2020'de gerçekleştirildi. 

429