Kamuda çalışma sistemi sil baştan değişiyor: 6 model masada

Kamuda tasarruf tedbirlerinin açıklanmasıyla birlikte, gözler yeni düzenlemenin detaylarına çevrildi. Bakan Şimşek'in duyurduğu tasarruf paketi, kamu personelinin çalışma sisteminde önemli değişiklikler öngörüyor. Özellikle esnek ve uzaktan çalışma modelleri üzerinde duruluyor .Yeni çalışma sistemiyle ilgili 6 formül gündeme geldi.

Kamuda çalışma sistemi sil baştan değişiyor: 6 model masada - Sayfa 1

Geçen günlerde hükümet kamuda tasarruf önlemlerini açıkladı. Buna göre kamuda yeni memur alımları emekli olan personel sayısına göre olacak. Uzaktan ve esnek çalışma sistemine geçilecek. Yeni çalışma sistemiyle ilgili 6 formül üzerinde duruluyor.
 

Kamuda çalışma sistemi sil baştan değişiyor: 6 model masada - Sayfa 2

Hazırlanan esnek çalışma yönetmeliği taslağına göre kamuda 'esnek çalışma', 'değişken zamanlı çalışma', 'yoğunlaştırılmış çalışma', 'uzaktan çalışma', 'kısmi zamanlı çalışma' ve 'akademik eğitim amaçlı çalışma' şeklinde olmak üzere 6 model gündeme geldi.
 

Kamuda çalışma sistemi sil baştan değişiyor: 6 model masada - Sayfa 3

Peki esnek çalışma hangi kamu kurumlarında hayata geçebilir? Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, Milliyet'e anlattı:
 

Kamuda çalışma sistemi sil baştan değişiyor: 6 model masada - Sayfa 4

“Geçtiğimiz günlerde kamuda tasarruf paketi açıklandı. Bu paket kapsamında hükümet bazı önlemler açıkladı. İlk etapta emekli olacak personel kadar yeni personel alınması noktasında adım atıldı. Ben bunun tüm kamu birimlerinde uygulanacağını düşünmüyorum. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kritik bakanlıklarda bu dikkate alınmayacaktır. Öğretmen ataması noktasında, fahiş fiyatla mücadele kapsamında, kayıt dışılıkla mücadele kapsamında artan bir iş yükü var. Burada öğretmen atamalarında, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın vergi müfettişi alımlarının, Ticaret Bakanlığı’ndaki denetim elemanı ve müfettiş alımlarının azalmayacağını düşünmüyorum. Diğer kamu kurumlarında emekli olan kadar bir personel alımı olabilir."