İşte 5 maddede Sputnik V! Ne kadar güvenilir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde, corona virüsle mücadelede bir aşının daha kullanılacağını açıkladı. Yakında Türkiye'de kullanılan Sinovac ve BioNTech aşılarının yanı sıra Sputnik V aşısı da kullanılacak. Peki, Sputnik V aşısı ne kadar güvenilir? Prof. Dr. İsmail Balık beş madde de Sputnik V aşısını anlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde, koronavirüsle mücadelede bir aşının daha kullanılacağını açıkladı. Yakında Türkiye'de kullanılan Sinovac ve BioNTech aşılarının yanı sıra Sputnik V aşısı da kullanılacak. Peki, Sputnik V aşısı ne kadar güvenilir? Prof. Dr. İsmail Balık beş madde de Sputnik V aşısını anlattı.

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç'in haberine göre Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, faz-3 ön sonuçlarına göre güvenilir bulunan Sputnik V aşısını anlattı:

EN YAYGINLARINDAN

1-Sputnik üretildiği ülkede, ilk kullanım izni alıp kullanıma giren aşılardan bir tanesiydi. Ama Rusya faz-3 çalışmalarını ön sonuçlarını geç yayınladığı için bu durum Avrupa ülkeleri tarafından ticari ve politik nedenlerle bahane edildi. Rusya şeffaf olmamakla suçlandı. Aşı ile iglili soru işareti doğuracak şekilde davranıldı. Türkiye de beklemeyi tercih etti. Geldiğimiz noktada ise aşı pek çok ülke tarafından onaylandı. ve başta Rusya'da olmak üzere en yaygın kullanılan aşılardan bir tanesi.

2-Lancet dergisinde aşının faz-3 verileri yayınlandı, başarısı somut olarak da gösterilmiş oldu. Lancet'te yayımlanan faz-3 sonuçlarına göre, aşı 16 bin 501 sağlıklı erişkin gönüllüde denendi ve 5 bin 746 plasebo grubunda yer aldı. Bu çalışmaya göre, aşı ve plasebo grubunda yer alan gönüllülerde ciddi yan etki saptanmadı ve aşı güvenli bulundu. Fiyatının da ucuz olması nedeniyle tüm düntada tavır değişikliği oluştu diye düşünüyorum.