İran Milli Günü, Ankara'da kutlandı

İran İslam Devrimi'nin 45'inci yıl dönümü ve İran Milli Günü, Ankara'da verilen resepsiyon ile kutlandı.

İran Milli Günü, Ankara'da kutlandı - Sayfa 1

İran İslam Devrimi'nin 45'inci yıl dönümü ve İran Milli Günü dolayısıyla Ankara'da bir otelde resepsiyon verildi. İran'ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Hassan Habibollahzadeh'in ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve davetli katıldı. 

İran Milli Günü, Ankara'da kutlandı - Sayfa 2

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından iki ülkenin milli marşı okundu. Burada konuşan İran'ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Hassan Habibollahzadeh, sözlerine Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenleri anarak başladı. Zadeh, Türkiye ile olan iş birliklerini geliştirmenin İran'ın dış politikasında bir öncelik olduğunu belirterek, "İran ve Türkiye stratejik konumu, büyük kapasiteleri ve insan kaynaklarına sahip olmakla her iki ülkede ve bölgede refah, kalkınma ve barışa katkı sağlamayabilir. İran, Türkiye'nin doğuya açılan kapısı, Türkiye ise İran'ın batıya açılan kapısıdır" dedi. 

İran Milli Günü, Ankara'da kutlandı - Sayfa 3

Habibollahzadeh, ayrıca İran ve Türkiye'nin; enerji, tarım, bilim ve teknoloji, serbest ticaret, turizm ve terörle mücadele konularında yürüttüğü iş birliklerine değinerek bunların eşsiz birer örnek olduğunu kaydetti. 

İran Milli Günü, Ankara'da kutlandı - Sayfa 4

'İRAN İLE FARKLI ALANLARDA 10 ANLAŞMAYA İMZA ATTI'

Bakan Yumaklı ise İran'ın derin kültürel mirası ve güçlü devlet geleneği ile tarih boyunca çevresinde önemli rol oynadığını vurgulayarak, İran'ın günümüzde sahip olduğu geniş kaynaklar ve stratejik konumuyla bölge siyasetinde önemli bir konuma sahip olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: