'İkinci EYT geliyor': Emeklilik yaşının çocuk sayısına göre değişmesi masada

Bayram sonrası Meclis gündeminde önemli değişiklikler bekleniyor. Yaklaşık 1 milyon kişiyi doğrudan etkileyecek olan ikinci EYT düzenlemesi ile birlikte, ev kadınlarına prim desteği ve çalışan annelere yıpranma payı sağlanması da gündemde.

'İkinci EYT geliyor': Emeklilik yaşının çocuk sayısına göre değişmesi masada - Sayfa 1

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) düzenlemesinin ardından, Bağ-Kur’lu küçük esnaflar, prim gün sayısının SSK'lı çalışanlarla eşitlenmesini talep ediyor. Bu düzenleme hayata geçerse, yaklaşık 1 milyon küçük esnaf 5 yıl erken emekli olma imkanına kavuşacak. Mevcut durumda 9 bin olan Bağkur prim gün sayısının 7 bin 200'e düşürülmesi planlanıyor, bu da esnafların erken emeklilik yolunu açacak.
 

'İkinci EYT geliyor': Emeklilik yaşının çocuk sayısına göre değişmesi masada - Sayfa 2

Bayram sonrası Meclis'te görüşülecek bu düzenlemeler, esnaf, ev kadınları ve çalışan anneler için önemli avantajlar sunmayı hedefliyor. Bu gelişmeler, milyonların gözü kulağı Meclis’te olacak şekilde büyük bir heyecanla bekleniyor.
 

'İkinci EYT geliyor': Emeklilik yaşının çocuk sayısına göre değişmesi masada - Sayfa 3

Esnaf i̇çin erken emeklilik i̇mkanı
Düzenlemeden 10 ve altında eleman çalıştıran küçük esnaflar faydalanabilecek. Bu değişiklik, esnafların 5 yıl daha erken emekli olmasını sağlayacak.

'İkinci EYT geliyor': Emeklilik yaşının çocuk sayısına göre değişmesi masada - Sayfa 4

Kadınlar i̇çin emeklilikte yeni düzenlemeler
Emeklilik yaşının kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi ve yıpranma payının çocuk sayısına göre uygulanması da gündemde. Mynet'te yer alan habere göre bu düzenleme, bazı mesleklerde uygulanan yıpranma payının genişletilmesi anlamına geliyor.