İkinci el otomobil satışlarına getirilen kısıtlamalarda süre uzatıldı

İkinci el araba fiyatları alınan peş peşe önlemler ile Temmuz ayından bu yana gerilemeye devam ederken Ticaret Bakanlığı’ndan yeni bir hamle geldi. İkinci el araçların, sıfır otomobil fiyatlarından yüksek olarak satışa çıkarılmasının yasaklanmasına ilişkin yönetmelik 6 ay daha uzatıldı. Öte yandan sektör temsilcileri 2024 yılı itibarıyla ikinci el otomobildeki indirimlerin yerini zamlara bırakacağını dile getirdi.

İkinci el otomobil satışlarına getirilen kısıtlamalarda süre uzatıldı - Sayfa 1

Ticaret Bakanlığı tarafından alınan peş peşe kararlar ile ikinci el araba fiyatları yüzde 25 geriledi. Bakanlık, kararlardan birinin süresinde bugün uzatmaya gitti.

 

İkinci el otomobil satışlarına getirilen kısıtlamalarda süre uzatıldı - Sayfa 2

Buna göre İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Karar ile ikinci el motorlu kara taşıtları, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar, üretici ve distribütörler tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan satışa çıkarılamayacak.

 

İkinci el otomobil satışlarına getirilen kısıtlamalarda süre uzatıldı - Sayfa 3

Yönetmelikte ayrıca, Ticaret Bakanlığının bu süreyi 6 ay daha uzatmaya yetkili olduğu da belirtildi.

İkinci el otomobil satışlarına getirilen kısıtlamalarda süre uzatıldı - Sayfa 4

OLASI BİR ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİ OLURSA…
İkinci el otomotiv fiyatlarında köpük alınan kararlar ile erirken, beklentiler ise bu düşüşün yıl sonuna kadar süreceği yönünde. Yılın ilk altı ayı sonunda ikinci el pazarının yaklaşık yüzde 30’un üzerinde büyümesinin öngörüldüğünü söyleyen CarData Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yılın ikinci yarısında bu durumun yaşanmadığına dikkat çekiyor.