IBAN ile ödeme isteyen yandı! Bakanlıktan yeni adım, ihbar edene ikramiye verilecek

Vergi kaçağı ve kayıtdışı ekonomiye karşı tedbirlerini yoğunlaştıran Hazine ve Maliye Bakanlığı, etkin vatandaş ihbarı için yeni şikayet kanallarını devreye aldı.

IBAN ile ödeme isteyen yandı! Bakanlıktan yeni adım, ihbar edene ikramiye verilecek - Sayfa 1

Yeni dönemde, IBAN’la ödeme isteyen, fatura kesmeyen esnaf için mesajlaşma programları ve sosyal medya üzerinden şikayet alınacak. Vatandaşlar belgeli ihbarlarını internet üzerinden iletebilecek, kayıtdışı şüphesi bulunan e-ticaret siteleri ve ticari araçlar için de şikayette bulunulabilecek. İhbarları faydalı bulunanlar ikramiye de alacak.
 

IBAN ile ödeme isteyen yandı! Bakanlıktan yeni adım, ihbar edene ikramiye verilecek - Sayfa 2

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yürütülen kayıtdışı ekonomi ile mücadele çalışmaları kapsamında, vatandaşların ihbar ve şikayetleri ile ilgili hizmetleri güncellendi.
 

IBAN ile ödeme isteyen yandı! Bakanlıktan yeni adım, ihbar edene ikramiye verilecek - Sayfa 3

  Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) duyurusuna göre, Gelir İdaresi’nin resmi internet sayfası, Dijital Vergi Dairesi, GİB Mobil ve Vergi İletişim Merkezi hizmetleri yenilenirken, mesajlaşma programı BİP üzerinden vergi ihbarı servisi, X ve Instagram ihbar hesapları ve WhatsApp ihbar hattı açıldı.
 

IBAN ile ödeme isteyen yandı! Bakanlıktan yeni adım, ihbar edene ikramiye verilecek - Sayfa 4

Vatandaşlar, X ve Instagram’daki “gibihbar” hesaplarına, diğer kullanıcılar tarafından okunmayacak şekilde direkt mesaj (DM) atabileceği gibi 0552 189 0 189 nuramalı WhatsApp hattına da ihbar ve şikayetlerini iletebilecek.