İşsizliğe ihracat etkisi

TÜRKİYE genelinde işsizliğin ihracattaki artışın da etkisiyle 0.8 puanlık düşüşle 11.8'e gerileyeceği öngörüldü.

HÜRRİYET HÜRRİYET

Türkiye'de istihdam konusunda kısa vadeli geleceğe dönük tahminlerde bulunan TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), 15 Haziran'da TÜİK tarafından açıklanacak olan Mart-2017 dönemi işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,8 puanlık azalışla yüzde 11,8'e gerileyeceğini tahmin etti. SPM'ye göre Mart-2017 döneminde tarım dışı işsizlik de 0,8 puan azalarak yüzde 14'e düşecek. SPM Araştırmacısı Pınar Kaynak, şubat döneminde işsizlikte kendini gösteren azalma eğiliminin mart döneminde ivmesini arttırarak devam etmesini beklediklerini ifade etti.

DÜŞÜŞ EĞİLİMİ SÜRÜYOR

Kaynak, “Mart döneminde ihracatın, şubat dönemine göre yüzde 20 oranında arttığı görüldü. Yatırım malları ithalatı yüzde 8, ara malları ithalatı ise yüzde 22 oranında yükseldi. Sanayi üretim endeksi ise Şubat-Mart döneminde 18,7 puan arttı. Tüm bu veriler ekonomide bir canlanma olduğuna işaret ediyor” dedi. SPM, mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının yüzde 14,1 seviyesine çıkacağını, istihdam oranının 1 puan artarak yüzde 46,3'e yükseleceğini, sanayi istihdamının ise ufak bir artışla 5 milyon 257 bin kişi seviyesinde seyredeceğini öngördü.

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında HÜRRİYET internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER