TEİS: Eczaneler mültecilerle Göç İdaresi şubelerine döndü

SOSYAL Güvenlik Kurumu'nun (SGK) 2 milyonun üzerinde bulunan Suriyeli mültecilere Medula sistemini açtığı belirtildi. Ancak 300 bin mültecinin Göç İdaresi tarafından sisteme kaydının yapılmadığını belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, "Suriyeli mülteci reçetesi karşılayan eczanelerimiz mağdur, çocuklar, kadınlar, kanser hastaları ilaç alamıyor...

F5HABER F5HABER
TEİS: Eczaneler mültecilerle Göç İdaresi şubelerine döndü

SOSYAL Güvenlik Kurumu'nun (SGK) 2 milyonun üzerinde bulunan Suriyeli mültecilere Medula sistemini açtığı belirtildi. Ancak 300 bin mültecinin Göç İdaresi tarafından sisteme kaydının yapılmadığını belirten Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, "Suriyeli mülteci reçetesi karşılayan eczanelerimiz mağdur, çocuklar, kadınlar, kanser hastaları ilaç alamıyor, diyaliz hastaları zor durumda. 3 aydır niçin bu sistem ve kayıt mekanizması hazırlanmadı? Bu eksiklik yüzünden eczanelerimiz, Suriyeli mültecilerin kimlik sorgulama yerine, adeta Göç İdaresi şubelerine dönüşmüş durumda" dedi.

Sorunun, Suriyeli mültecilere 98 ile başlayan kimlikler verildiğini, ancak 99 ile başlayan yeni kimlik kartlarının sisteme girilmediğinden kaynaklı yaşandığına değinen Nurten Saydan, "Yeni numaraları sisteme işlenmeyen 300 bin Suriyeli mültecinin reçeteleri karşılanamamaktadır" dedi. Meslektaşlarının, Türkçe bilmeyen bu insanların Göç İdaresi Genel Müdürlüğü sayfasından 'yabancı kimlik no sorgulama' bölümüne girerek 99'la başlayan yeni kimlik numaralarını bulmaya çalıştığını hatırlatan Saydan, "Henüz sisteme girilmeyen kimlik numaralarına yanıt alamadıkları için bu durumu anlatmakta zorlanıyorlar" dedi.

Bir topluma hizmet verebilmek için kişilerin sisteme kayıtlarının tamam olması gerektiğini, kayıtların tamamlanmadan ilaç verilmesi uygulamasına geçildiği için eczacılar ve hastalar mağdur olduğua dikkat çeken Saydan, "Hatay'da, Şanlıurfa'da, Bursa'da, İzmir'de ve daha birçok şehirde meslektaşlarımız sisteme kaydı yapılmayan Suriyeli mültecilerle yalnız bırakılmıştır" dedi.

Göç İdaresi'nin kimlik sorgulama sayfasının düzgün çalışmadığını belirten Saydan, Göç İdaresi sayfasında sorgulama yapıldığı zaman sisteme kayıtlı olmayan 300 bin mültecinin kaydının bulunamadığını, dolayısıyla SGK Medula sisteminden provizyon alınıp ilaç verilemediğini belirtti. Saydan, "Suriyeli mülteci reçetesi karşılayan eczanelerimiz mağdur, çocuklar, kadınlar, kanser hastaları ilaç alamıyor, diyaliz hastaları zor durumda" dedi.

Saydan, SGK'nın görevini yaptığını, Medula üzerinden başlatılan uygulamanın da doğru olduğunu ancak, yeni kimlik numaralarının Göç İdaresi tarafından sisteme işlenmeden hizmete başlamanın, eczacıları ve mültecileri mağdur ettiğini dile getirerek açıklamasını şöyle sürdürdü:

(DHA - Adem YAZICI)
SONRAKİ HABER