Arnavutluk'ta baraj kapakları habersiz açıldı: Kurşunlu Camii sular altında kaldı

Arnavutluk’un bazı kesimlerini son günlerde etkisi altına alan yağışların ardından meydana gelen sel nedeniyle İşkodra'daki Kurşunlu Camii sular altında kaldı.

F5HABER F5HABER
Arnavutluk'ta baraj kapakları habersiz açıldı: Kurşunlu Camii sular altında kaldı

Arnavutluk'ta meydana gelen selde İşkodra şehrinde bulunan ve Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonuna başlanan Kurşunlu Camii'ni su bastı.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, eylül ayında "Arnavutluk İşkodra Kurşunlu Camisi Restorasyonu ve Zemin Islahı" projesi kapsamında camide çalışmalara başlandığı belirtildi.

BARAJ KAPAKLARI AÇILDI, CAMİYİ SU BASTI

Ülkede 4 gün süren şiddetli yağışların ardından 20 Kasım'da Vau i Dejes Barajı kapaklarının haber verilmeden açılması sonucunda büyük bir taşkın oluştuğu ifade edilen açıklamada, cami ve zemin ıslahı alanı dahil olmak üzere su seviyesinin 2,80 metre yükselerek caminin pencere üst kotuna kadar su altında kaldığı bildirildi.

Yapı denetim görevlilerince 22-23 Kasım'da alanda inceleme yapıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Su seviyesinin 1,50 metre kadar aşağıya indiği, inşaat sahasında 1 paletli ağır yük vincinin, 1 lastik tekerlekli teleskobik yükleyici, 1 motopomp, 1 desender tesisi, 3 bentonit tankı ile ofis olarak kullanılan şantiye konteynerinin su altında kaldığı tespit edilmiştir. Sahada depolanan Bentonit, Puzolan, Hidrolik Kireç ve Taş Tozu malzemenin su altında kalarak kullanılamayacak hale geldiği tespit edilmiştir. Bugün itibarıyla cami alanına girilememiş olup cami ve taşkın sahasında yapılmış olan imalatlar ile ilgili net bir tespit yapılamamıştır."

Arnavutluk'ta baraj kapakları habersiz açıldı: Kurşunlu Camii sular altında kaldı - Resim : 1

İKİ KİŞİ CAN VERDİ

Sağanak ve fırtınanın yaşamı olumsuz etkilediği Arnavutluk'ta ülkenin bazı bölgelerinde sel meydana gelmiş, elektrik kesintileri yaşanmıştı.

Olumsuz hava şartlarının en çok etkili olduğu İşkodra bölgesinde 2 kişi hayatını kaybetmişti.

SONRAKİ HABER