Malezya ekonomisinde 'tarihi' daralma

Kovid-19 salgınından etkilenen ülke ekonomisi, Asya krizinin yaşandığı 1998 yılından bu yana en büyük gerilemeyi yaşadı.

Takip et

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen Malezya, Asya krizinin yaşandığı 1998'den bu yana en büyük ekonomik daralmayla karşı karşıya kaldı.

Malezya Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre, 2020'nin ikinci çeyreğinde ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH), geçen yıla kıyasla yüzde 17,1'lik azalma kaydetti.

Verilerde, bu yılın ikinci çeyreğinde ülke ihracatının geçen yıla kıyasla yüzde 21,7, tüketici harcamalarının yüzde 18,5, hizmet sektörünün yüzde 16,2 ve inşaat sektörünün yüzde 44,5 daraldığına vurgu yapıldı. Aynı çeyrekte üretim de geçen yıla oranla 18,3 azaldı.

Konuya ilişkin uluslararası basında yer alan haberlerde, GSYH azalmasının tahminlerden yüzde 7 fazla olduğu hatırlatılarak, Malezya'nın 1998'in dördüncü çeyreğinden bu yana en yüksek daralmayı yaşadığı kaydedildi.

1997'de etkisini gösteren Asya Finans Krizi ,Malezya'nın ekonomisini olumsuz etkilemiş, 1998'in dördüncü çeyreğinde ülkenin GSYH'si yüzde 11,2'lik gerileme kaydetmişti.

Kaynak: AA

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında GASTE24 internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER