Dünyaca ünlü müzisyen hayatını kaybetti

Oscar ödüllü Yunan müzisyen Vangelis, 79 yaşında yaşamını yitirdi.

GASTE24 GASTE24
Dünyaca ünlü müzisyen hayatını kaybetti

Vangelis, Chariots of Fire'ın theme şarkısıyla ABD listelerinde 1 numara olurken Büyük Britanya'da da Londra Olimpiyat Oyunları için yaptığı besteyle zirveye oturmuştu.

Vangelis'in ölüm haberini Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis Twitter'dan duyurdu. Miçotakis mesajında "Vangelis Papathanassiou artık aramızda değil. Dünya müziği Vangelis'i kaybetti" diye yazdı.

Türkiye'nin 3. olduğu 2002 FIFA Dünya Kupası'nın müziğini de yapan Vangelis müzik hayatına 1960'ların sonrarında Aphrodite's Child grubunda klavyeci olarak başladı. Daha sonra elektronik müziğe yönelerek solo performanslar verdi.

Filmler için yaptığı bestelerle üne kavuştu. Chariots of Fire'ın yanı sıra Blade Runner, The Bounty, Wonders of Life, Vampire in Venice, Bitter Moon, Alexander gibi filmlere de besteleriyle imza attı.

Netflix'in popüler dizisi Stranger Things'in kimi müziklerini de o yaptı.

The Jackals, Candyman, National Lampoon's Vacation, Single White Female yine besteleriyle destek verdiği filmler arasında yer alıyor.

Kaynak: Haber Global

Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında GASTE24 internet sitesinden, F5Haber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi sikayet@f5haber.com adresimize gönderebilirsiniz.
SONRAKİ HABER