Ev sahipleri dikkat: 'Misafir için vergi ödeyebilirsiniz'

Ev sahipleri için vergi beyanname dönemi başlıyor. Vergi kanunu ile ilgili her geçen gün yeni bir ayrıntı da gündeme geliyor. Geçen hafta "Kaynana Vergisi" için uyaran Yazar Abdullah Tolu, bu hafta da "Misafir Vergisi" ile ilgili detayları paylaştı. Tolu, ev sahiplerinin uzun süreli misafirler için vergi ödemesi gerektiğini belirtti.

Ev sahipleri dikkat: 'Misafir için vergi ödeyebilirsiniz' - Sayfa 1

Kira gelirlerinin doğru tespitine yönelik çalışmalarını hızlanırken, vergi beyanname dönemi mart ayında başlayacak. Ev sahipleri 1 Ocak-31 Aralık 2023 döneminde kira gelirlerini 1 Nisan'a kadar beyan edecek.

111
Ev sahipleri dikkat: 'Misafir için vergi ödeyebilirsiniz' - Sayfa 2

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kira geliri potansiyeline sahip 2 milyon konut tespit etti. Konutların analizine yönelik çalışmalar sürüyor. Ayrıca her geçen gün vergi kanununda yer alan ayrıntılar gündeme gelmeye devam ediyor.
 

211
Ev sahipleri dikkat: 'Misafir için vergi ödeyebilirsiniz' - Sayfa 3

Misafir vergisi ne demek?

2 milyon konutun bir kısmında akrabalar otururken, bir kısmı ise misafirlere ayrılmış durumda olabilir. Geçen hafta "Kaynana Vergisi" için uyaran Ekonomi Gazetesi yazarı Abdullah Tolu, bu hafta da "Misafir Vergisi" ile ilgili detayları paylaştı.

311
Ev sahipleri dikkat: 'Misafir için vergi ödeyebilirsiniz' - Sayfa 4

Tolu'nun yazısındaki ilgili bölümler şu şekilde:
 
Şu an yürürlükte olan vergiler arasında ne "Kaynana Vergisi" ne de “Misafir Vergisi” diye bir vergi bulunmuyor. Ancak, adı tam olarak "Kaynana Vergisi" ve “Misafir Vergisi” olmasa da, bunlardan kaynaklanan bir vergi var. "Misafir Vergisi", evde akrabaları dışında mal sahibi ile ikamet eden misafirlerle ilgili. Evde mal sahibi ile ikamet edenin akraba olmaması halinde, mal sahibinin “Misafir Vergisi” ödemesi gerekiyor! Tabi, bu düzenleme birkaç saat ya da gün kalıp giden misafirlerle ilgili değil. Daha uzun süreli kalan misafirler ilgili. Misafir uzun süreli kaldığında işler karışıyor, bu vergi gündeme geliyor. Örneğin, 3 ay veya daha fazla misafirlik gibi.

411