Esnafa 4 koldan destek

Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri kısıtlanan iş yerleri ve esnaf için 4 ayrı destek paketi Cumhurbaşkanı tarafından açıklanarak devreye alındı. Pandemiden etkilenen esnafa ve yeme içme sektöründeki restoran ve kafelere yapılan desteklere yenisi eklendi. Meclis’e sunulan tasarı ile ücretsiz izindeki çalışanlar, 2 ay içinde 3 bin TL alacaklar. İşte 4 önemli desteği detayları...

Türkiye'de pandemi sonrasında birçok kesime önemli destekler verilmeye devam ediyor. İşçiye işverene ve hane halklarına sağlanan desteklerle birlikte esnafa da özel programlar açıklanıyor.
 

111

TEKLİF HAZIR 
Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in ilgili yazısı şöyle; Başta yeme içme sektörü olmak üzere küçük esnafa hem hibe hem de prim destekleri devam ediyor. Küçük esnafa sağlanan hibe ve kira desteği ile ciro desteğinin başvuru süresi Nisan'a uzatılırken, şimdi de Nisan ve Mayıs ayları için lokanta ve kafelere prim ve nakit desteği geliyor.

211

Bunun için TBMM'ye yasa teklifi de sunuldu. Böylece Nisan ve Mayıs aylarında kısa çalışma sonrası verilen normalleşme desteğinden yararlanamayan kafe ve restoran çalışanlarının primlerini İŞKUR karşılayacak.
 

311

Bu süre içinde ücretsiz izine çıkacak personele de işçi başına 1.500 TL ödenecek. Böylece işçiler iki ay için 3 bin lira alacak. Prim desteği ise 1.341 TL'yi bulacak. İşte esnaf için uygulanan destekler:
 
 

411