En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Fatih Portakal açıkladı

Fatih Portakal, YouTube kanalından paylaştığı bir videoda 'en düşük emekli maaşı' ve 'emekli maaşı zammı' ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. Bazı iddialara göre en düşük emekli maaşının 15 - 16 bin TL'ye yükseleceğinin söylendiğini ancak bunun mümkün olmadığını belirten Portakal, merak edilen o rakamı 'Söylendi bana' diyerek verdi.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Fatih Portakal açıkladı - Sayfa 1

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı emekli maaş zammı ile ilgili gelişmelerde. Bu doğrultuda en çok yanıt aranılan iki soru ise "En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?" ve "Yeni emekli maaş zammı ne kadar olacak?" soruları. Yaptığı açıklamalarla sık sık gündem olan gazeteci Fatih Portakal da emekli zammı ile alakalı YouTube kanalından paylaştığı videoyla dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

 

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Fatih Portakal açıkladı - Sayfa 2

Fatih Portakal konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Aşağı yukarı ne kadar emekli var diyecek olursanız ülkede 15 milyon... Son SGK araştırması. Bir süre önce SGK'nın bir bilgisini paylaşmıştım sizlerle. SGK Türkiye'deki çalışan sayısını, emekli sayısını bildiriyordu. Türkiye'de 15 milyon 351 bin civarında emekli var. Yani emekli, ölüm aylığı,dul ve yetim aylığı alanlar... Bunlar tabii ki temmuzu bekliyorlar. 1 Temmuz olduğunda bunların maaşları yatacak. İşte Haziran ayı içerisinde bu maaşlar yatacak. Haziran'da biz zamlı maaşları alacağız.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Fatih Portakal açıkladı - Sayfa 3

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLACAK?
Herkes temmuzda işte şeyi bekliyor; enflasyon farkı ne kadar? Yüzde 25, o 3 aşağı 5 yukarı yüzde 25 olarak bunu zaten hanemize yazacağız. Peki soranlar var; 'Refah payı da buna eklenecek mi?' veya 'Kök maaş uygulaması da bunun içerisinde olacak mı?' Benim kulağıma gelenler yüzde 25'in üstünde bir refah payının olmayacağı yönünde. Yani aşağı yukarı yüzde 25. Refah payı hadi verdi diyelim, bir jest yaptılar diyelim ki olma ihtimali çok düşük de yüzde 5 yani 25 + 5, yüzde 30 olarak düşünülüyor. 

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Fatih Portakal açıkladı - Sayfa 4

Ama siz hesabınızı yüzde 25'e göre yapın emekli arkadaşlar. Mesela işte 20 bin TL mi alıyorsun; 25 bin TL olacak senin maaşın. Refah payı hadi yüzde 5 ilave ettiler diyelim ki ben tahmin etmiyorum; o da 26 bin TL yapar. Yani bin TL fazla alacaksın.