Emekli ve memura zam geliyor! Oran verildi 3 düzenleme yapılacak

Emekli ve memur maaşlarında yeni zam oranı netleşiyor. Emekli ve memura yapılacak olan yeni zam oranı meslek meslek açıklandı. Emekli kök maaş zammı, memur maaş zammı ve en düşük emekli maaşı artışı olmak üzere Temmuz ayında 3 düzenleme yapılacak. Merkez Bankası ekonomistlerle gerçekleştirdiği son anketin sonuçlarını yayımladı. 6 aylık enflasyon beklentisi netleşti. Temmuz zammı sonrası en düşük memur maaşı 39 bin TL'yi, en düşük memur emeklisi maaşı ise 17 bin 500 TL'yi aşacak.

Emekli ve memura zam geliyor! Oran verildi 3 düzenleme yapılacak - Sayfa 1

Emekli ve memura yeni zam yolda. Ocak döneminde SSK, Bağ-Kur emekli zammı ile memur ve memur emeklisi zam oranı yüzde 49,25 olarak belirlendi. En düşük emekli maaşı 10 bin TL'ye çıkarken, en düşük memur maaşı da 32 bin 860 TL oldu. Temmuz döneminde emekli ve memur zammı ile tüm maaşlar yeniden artacak.
 

117
Emekli ve memura zam geliyor! Oran verildi 3 düzenleme yapılacak - Sayfa 2

6 AYLIK ENFLASYON ORANI TEMMUZ ZAMMINI BELİRLEYECEK 
Nisan, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla 6 aylık enflasyon oranı belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3 Temmuz Çarşamba günü Haziran ayı enflasyon oranını duyuracak. 6 aylık enflasyon rakamları sonrası emekli kök maaş zammı ve memur zam oranı kesinleşecek.

217
Emekli ve memura zam geliyor! Oran verildi 3 düzenleme yapılacak - Sayfa 3

TEMMUZ AYINDA 3 DÜZENLEME YAPILACAK 
Ocak 2024'ün ikinci yarısı için milyonların gelirini artıracak 3 düzenleme birden yapılacak:

317
Emekli ve memura zam geliyor! Oran verildi 3 düzenleme yapılacak - Sayfa 4

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI NASIL HESAPLANIYOR? 
SSK, Bağ-Kur emekli zammı her yıl 2 kez Ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere belirleniyor. 6 aylık enflasyon rakamları doğrudan SSK, Bağ-Kur emekli zammı olurken, son dönemde bu rakamlara ilaveten refah payı verilmesi dikkat çekiyor.

417