Elinde altını olanlara uzmanlardan kötü haber: 'Herkes için beklenmedikti'

Son zamanların tarihi yükselişine geçen altından rekor bir düşüş geldi. Akşam saatlerinde altında rüzgar tersine esti ve gram altın yüzde 2.22 değer kaybetti. Fed Başkanı Powell'ın cuma günü yaptığı açıklamalarının ardından Fed'in para politikası sıkılaşmasını tamamladığına dair beklentilerin artmasıyla altın fiyatlarındaki yükseliş hız kazanmıştı.

Elinde altını olanlara uzmanlardan kötü haber: 'Herkes için beklenmedikti' - Sayfa 1

Fed Başkanı Jerome Powell cuma günü yaptığı açıklamada Fed'in ekonomiyi gereğinden fazla yavaşlatması riskinin, faiz oranlarını enflasyonu kontrol altına alacak kadar yükseltmemesi riskiyle "daha dengeli" hale geldiğini bildirdi.
 

112
Elinde altını olanlara uzmanlardan kötü haber: 'Herkes için beklenmedikti' - Sayfa 2

ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikası sıkılaşmasında sona geldiği ve gelecek yıl faiz indirimine başlayabileceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Fakat 4 Aralık Pazartesi günü altında şaşırtan bir gelişme yaşandı.
 

212
Elinde altını olanlara uzmanlardan kötü haber: 'Herkes için beklenmedikti' - Sayfa 3

Son zamanlarda tarihi yükselişi yaşayan altının fiyatı ne kadar oldu?
Yaşanan bu gelişmenin ardından gram altının alış fiyatı bin 899 TL'den bin 881 TL'ye; satışı ise bin 916 TL'den bin 882 TL'ye geriledi.

312
Elinde altını olanlara uzmanlardan kötü haber: 'Herkes için beklenmedikti' - Sayfa 4

Dünya Altın Konseyi tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, tüm merkez bankalarının yüzde 24'ü önümüzdeki 12 ay içinde altın rezervlerini artırmayı planlıyor.
 

412