Pazarcılar uyardı: Marketler vatandaşa tuzak kuruyor

Pazarcılar, marketlerin fiyatları fahiş artırdığını ve pazarcıların çalıştığı günlerde çeşitli oyunlarla müşterileri kendilerine çekmeye çalıştıklarını anlattı.

F5HABER F5HABER
Pazarcılar uyardı: Marketler vatandaşa tuzak kuruyor

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Ali Karaca, Bolu’nun Kültür Mahallesi’nde bulunan pazar alanını ziyaret etti.

Karaca, burada marketlerin dezavantajlarını sıralayarak vatandaşlara pazardan alışveriş yapmaları çağrısında bulundu.

Ali Karaca, vatandaşın işin kolayına kaçtığını belirterek, hemen evinin altındaki markete gittiğini, pazarların kurulduğu gün marketlerin de tezgah açtığını, marketlerin o gün biraz fiyat indirdiğini ama ertesi gün o fiyatlara ürün bulanamadığını belirterek, marketlerin vatandaşa tuzak kurduğunu iddia etti.

Karaca, pazar kurulduğu günlerde marketlerin indirim yaptığını, diğer günlerde ise zam yaptığını belirtti.

"Marketler pazar kurulduğu gün geçici indirim yapıyor"

Pazar alanlarında bulunan marketlerin pazarın kurulduğu günlerde indirim yapıp normal günlerde fiyatları artırdığını belirten Karaca, şu açıklamada bulundu:

"Pazar yerindeki fiyat artışları sınırlı"

Bugün vatandaşın alım gücünü değerlendirirseniz, enflasyon değerlerini bile gerek devletimizin kurumları olsun, pazar yerindeki fiyatları belirliyor. Ama pazar yerindeki fiyatlara baktığınız zaman Türkiye’de o kadar çok sayıda deflasyon olmasına rağmen fiyat artışları, maliyet artmasına rağmen geçen yılki fiyatlar arasında bir fark göremiyorum.

"Tarlada domates 10 lira, pazarda 20 lira, markette 25-30 lira"

Geçen yıl domates 20 liraydı, yine 20 lira. Ürünün kalitesine göre değişiyor. Ama maliyetler çok arttı. Maliyetlerden kimse bahsetmiyor. Tarlada domates 10 lira, pazarda 20 lira, markette 25-30 lira. Aslında burada maliyetlerin anlatılması gerekiyor.

"İşçilik ve mazot maliyeti artıyor"

Çünkü mazot fiyatları durmadan arttığından dolayı, işçilik maliyetleri durmadan arttığından dolayı, ürün üretilirken harcanan gübre, ilaç, mazot bu tamamen maliyetlerin artmasıyla beraber fiyatların artması gayet normal.

"Pazar marketten daha ucuz"

Pazar fiyatlarına baktığımız zaman market fiyatlarıyla mukayese ettiğimizde pazar yerleri marketten daha ucuz.

"Vatandaşımız işin kolayına kaçıyor"

Günlük sebze-meyve yerinin adresi pazar yerleridir. Vatandaşımız işin kolayına kaçıyor, hemen evinin altındaki markete gidiyor. Pazarların kurulduğu gün marketler de tezgah açıyor. Marketler o gün biraz fiyat indiriyor ama ertesi gün o fiyatlara ürün bulamazsınız. Marketler vatandaşa tuzak kuruyor. Vatandaşın olmazsa olmazı pazar yerleridir. Herkese göre ürün var. Malın kalitesine göre burada emeklinin alacağı ürün de var, orta sınıf vatandaşın alacağı ürün de var. Üst tabaka insanların alacağı ürün de var.

"Günü bitmiş ürünlerinde son gün raflara konulup vatandaşa verildiğine şahit olduk"

Vatandaşlara pazardan ürün almaları çağrısında bulunan Karaca, vatandaşlara şöyle seslendi.

Ben vatandaşımıza şunu öneriyorum, Şu an bir fiyat dengesizliği var. Herkes istediği fiyata ürün satmaya çalışıyor. Özellikle son yıllarda pandemi döneminde marketlerin ne kadar fırsatçılık yaptığına hepimiz şahit olduk. Bugün marketteki reyonlardaki fiyatlarla kasadaki fiyatları mukayese ettiğinizde denetimlerde çok fark olduğunu da gördük. Günü bitmiş ürünlerinde son gün raflara konulup vatandaşa verildiğini ve vatandaşın gıda olarak tükettiğine de şahit olduk. Ama pazarcı onu yapmaz. Pazar yerlerinin hepsi günlük. Pazarcı esnafı günlük satar. El emeğiyle, bedenen çalıştığı için, günlük yevmiyesi çıktığı için yeter.

"Vatandaşlar gezsin nerede ucuz varsa oradan alsın"

Marketler ciddi anlamda üstüne ciddi maliyetler koyarak bunu vatandaşın cebine yansıtıyor. Ben vatandaşımızdan şunu istiyorum: İşin kolayına kaçmasınlar. Artık her mahallede semt pazarlarımız var. Gezsinler, neresi ucuzsa oradan alsınlar. Pazar yerlerini tercih edelim. Marketlerde barkod sistemi var. Sizdeki gramı, vergisi, stopajı her şeyi alıyorlar.

"Vatandaşın bilinçli olmasını istiyorum"

Vatandaşın bilinçli olmasını istiyorum. Pazara gelsinler, her şey taze.

SONRAKİ HABER