EYT düzenlemesi teklifi imzaya açıldı

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi AK Parti'de milletvekillerinin imzasına açıldı. İmzalar tamamlandıktan sonra Meclis Başkanlığı'na sunulacak

F5HABER F5HABER
EYT düzenlemesi teklifi imzaya açıldı

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, cuma ya da pazartesi teklifi sunabileceklerini ifade etti. Cuma günü teklifin Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. 

Şubat ayında bu sürecin tamamlanması bekleniyor.


EYT'DE SON DURUM 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili “Teknik yazım süreci uzun sürüyor. Bu hafta Meclis’e tahmin ediyorum gelir. Çünkü grupta milletvekilleriyle görüşüyorlar. Grubumuz tümüyle üzerinde konuştuklarını kanun teklifi haline dönüştürüp komisyonda tartışacaklar. Bu hafta biter” dedi. Kabine sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bilgin, düzenlemenin içeriğinde herhangi bir değişikliğin söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine “Değişmez” yanıtını verdi.Bakan Bilgin, EYT’nin Hazine’ye toplam maliyetine ilişkin soruyu yanıtlarken de, “Toplam maliyetini söyleyemeyiz. Çünkü 2027’de emekli olacaklar da var. Bu yıl içerisinde 150 milyar lira civarında EYT’nin 2023 maliyeti, tahminim bu ama” bilgisini paylaştı.

EYT'LİLER İLK MAAŞINI NE ZAMAN ALACAK? 
EYT’deki prim borçlanmasının borç yapılandırma paketi kapsamına girip girmeyeceğine ilişkin soruya da Bilgin, şu yanıtı verdi:

“Bizim borçlanmamız çok farklı, EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. Onun borçlanması tamamen bizim geçerli olan kanunumuza göre yapılan bir şey. Mesela sen gelip ‘5 bin prim gününü dolduramıyorum veya 9 bin prim gününü dolduramıyorum, 1000 gün eksiğim var, yapılandırayım’ diyemezsin. Mevcut kanuna göre diyemiyorsun. Çalışacaksın 1000 gün daha, böyle bir borçlanma yok. (Bağ-Kur’lular için ‘ihya’ devreye girebilir mi?) Yok, EYT için devreye giremez. EYT’de bilfiil çalışmış olmalı. Yazılıp çizilenler doğru değil.”

Öte yandan Bengü TV’de canlı yayına katılan Bilgin, “EYT’lilerin Mart’ın 1’inde ilk maaşlarını alabilecekleri bir düzenleme Meclis’ten çıkacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

EYT'LİLER MAAŞLARINI TOPLU OLARAK MI ALACAK? 
Vatandaşlarımız emeklilik dilekçesi vermek suretiyle hem kıdem tazminatlarına hem de emekli aylıkları almaya hak kazanacaklar. Emeklilik kişiye saklı kişinin bir hakkıdır. Bu kapsamda vatandaşlarımız dilekçe ile emekliliğe hak kazanacak ama 2 milyon 250 bin kişinin aynı anda dilekçe vermesi SGK müdürlüklerinde yoğunluk oluşturacaktır.

Burada başvuru tarihi esas olacak. Ola ki maaş mayıs ayında bağlanabildi. Burada kazanılmış hak olan mart ve nisan aylarına ilk maaşlar toplu olarak alınabilecektir.

Emeklilik bir kazanılmış haktır. Ancak bir şartla, yasa çıktıktan sonra hemen e-Devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapılması şarttır.

SONRAKİ HABER