Yunanistan'da Altın Şafak kararı: Parti değil suç örgütü

Yunanistan'da aşırı sağcı Altın Şafak partisinin liderleri, suç örgütü yönetmekten suçlu bulundu. Beş buçuk yıldır devam eden davada mahkeme, partiyi 'suç örgütü' olarak tanımladı. Mahkemenin kararının ardından Yunanistan sokaklarında olaylar çıktı.

Takip et

Yunanistan'da Altın Şafak partisinin liderleri, suç örgütü yönetmekten suçlu bulundu. Atina'daki temyiz mahkemesi, beş buçuk yıldır devam eden davada partiyi 'suç örgütü' olarak tanımladı.

5 yılı aşkın süredir devam eden davada mahkeme, Altın Şafak Partisi lideri Nikos Mihaloliakos ve 6 parti üyesi Ilias Kasidiaris, Yiannis Lagos, Giorgos Germenis, Ilias Panagiotaros, Panagiotis Iliopoulos ve Nikos Papas'ın "suç örgütünü yönettiğine", diğer 18 sanığın ise "suç örgütüne üye olduğuna" hükmetti.

Sanıkların alacağı cezalara ilişkin yargılamalar gelecek günlerde devam edecek.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Mahkemenin görüldüğü Atina Temyiz Mahkemesi çevresinde emniyet güçleri, olağanüstü güvenlik önlemleri aldı.

Yaklaşık 2 bin 200 polis ve keskin nişancının görevlendirildiği mahkeme çevresinde tüm yollar trafiğe kapatıldı.

Atina Mahkemesi dışında başta ana muhalefet partisi SYRIZA ve Yunanistan Komünist Partisi (KKE) üyeleri olmak üzere siyasi partiler, sendikalar, antifaşist platformlar ve öğrencilerden oluşan 20 bini aşkın gösterici, "Masum değiller", "Naziler hapishaneye" , "Kahrolsun faşizm" şeklinde slogan attı.

POLİS GÖSTERİCİLERE MÜDAHALE ETTİ

Çevik kuvvet güçleri, protestocuların attığı molotofkokteyllerine göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla yanıt verdi.

CNN TÜRK Atina temsilcisi Yorgo Kırbaki şu bilgileri paylaştı:

"Yunanistan'da yaklaşık 5.5 yıl süren ırkçı Neo Nazi Altın Şafak davasında karar az önce açıklandı. Atina Ağır Ceza İstinaf Mahkemesi, tam 453 oturumdan sonra Altın Şafak Partisi'ni suç örgütü olarak ilan etti. Partinin lideri de dahil 18 kişiye de cinayet, adam yaralama, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, patlayıcı silah bulundurmak, darbe teşebbüsü, siyasi parti görüntüsü altında organize ve suç örgütü kurmak, suç örgütü yönetmek gibi suçlamalarda suçlu ilan edildi. Cezaları önümüzdeki saatlerde öğreneceğiz.

Altın Şafak Partisi 1987'de Türkiye ve Türk düşmanlığı üzerine kurulmuştu. Daha sonraki yıllarda ise Afgan göçmenleri hedef aldı. 2012'de ekonomik kriz nedeniyle Yunan halkının tepki oylarını topladı ve parlementoya girdi. 2015'te de yüzde 7 oy alarak parlementoda 3. partiydi. Ancak geçen yılki seçimlerde yüzde 3 barajını aşamadı. Partinin önemli isimleri de partiden ayrıldı. Parti dağılma aşamasında bulunuyordu."

Ekonomik krizin rüzgarını arkasına alan Altın Şafak, 2012 yılında 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Yunan parlamentosuna giren ilk neo-Nazi parti olmuştu. Parti lideri Nikos Mihaloliakos ve 10'dan fazla üyesi, 2013 yılında faşizm karşıtı 34 yaşındaki rapçi Pavlos Fyssas'ın bir Altın Şafak üyesi tarafından öldürülmesi sonrasında tutuklanmıştı. 

SONRAKİ HABER