Birleşmiş Milletler'den Refah açıklaması: En az 200 kişi öldürüldü

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliette Touma, İsrail'in Refah kentinde kampa düzenlediği saldırıda en az 200 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

F5HABER F5HABER
Birleşmiş Milletler'den Refah açıklaması: En az 200 kişi öldürüldü

İsrail 7 Ekim'den beri abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını sürdürüyor.

İsrail'in sivillere karşı acımasız katliamları sürerken bölgeye dair çeşitli açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliette Touma, New York'taki günlük basın toplantısına bağlanarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"İnsanların ihtiyaçları çoğalırken bu denizde damla"

6 Mayıs'ın ardından 1 milyondan fazla kişinin Gazze'nin güneyindeki Refah'tan ayrıldığını aktaran Touma, yerinden edilmenin halen sürdüğünü ifade etti.

Touma, bu kişilerin daha önce birkaç kez yerinden edildiğini, bölgede yoğun bombardımanın sürdüğünü belirtti.

Touma, son 3 haftada sadece 200 yardım tırının geçiş yapabildiğine dikkati çekerek, "İnsanların ihtiyaçları çoğalırken bu denizde damla." değerlendirmesinde bulundu.

"Saldırıda en az 200 kişi öldü"

Touma, İsrail'in Refah kentinde zorla yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu kampa düzenlediği saldırılara ilişkin ekiplerinden ve uluslararası tıp hizmeti veren kaynaklardan edindikleri bilgileri aktardı.

Buna göre, 26 Mayıs'taki saldırılar sonrasında can kaybının çok yüksek olduğunu öğrendiklerini aktaran Touma, aralarında kadınlar ve çocukların bulunduğu en az 200 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Touma, "Gazze'de her yerde ölüm var." dedi.

SONRAKİ HABER