ABD temsilciler meclisinden Türkiye'ye yaptırım talebi

ABD Temsilciler Meclisine sunulan yeni karar tasarısında, Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda F-35 programından çıkarılması, satışın durdurulması ve yaptırım uygulanması isteniyor.

F5HABER F5HABER

Türkiye'nin S-400'leri teslim alma tarihi yaklaştıkça ABDtehdit ve baskılarını artırıyor. Özellikle S-400'lerin alınması durumunda F-35'lerin verilmemesi yönünde söylemlerde bulunan ABD'de Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye yaptırım uygulanması için teklif verdi.

"F-35 PROGRAMI İLE UYUŞMUYOR"

Türkiye'nin Rusya ve İran ile işbirliği yaptığı belirtilen tasarıda, "Türkiye'nin almayı planladığı S-400'ler, ABD ve NATO ortaklarının güvenliğinin altını oyuyor, Türk-Amerikan ilişkilerini zayıflatıyor ve Türkiye'nin F-35 Müşterek Taarruz Uçağını kullanımı ve F-35 üretimine katılımı ile uyuşmuyor" ifadeleri yer aldı."PROGRAMDAN ÇIKARTILSIN"

Temsilciler Meclisinin S-400 alımı dolayısıyla Türkiye'yi kınadığı belirtilen tasarıda, Türkiye'nin S-400'leri alması durumunda F-35 programından çıkarılması ve Türkiye'ye F-35 satışının durdurulması çağrısında bulundu.

PATRİOT SATIŞINA DESTEK

Tasarıda, Türkiye'nin F-35 programının yanı sıra ABD'den birçok silah ve araç aldığı belirtilerek, Temsilciler Meclisinin Türkiye'ye Patriot satışına tam destek verdiği ifade edildi.

Tasarıda, ayrıca Türkiye'ye S-400 alımının iptal etmesi çağrısı yapıldı.

SONRAKİ HABER