Doğum borçlanması: Emeklilik yaşını öne çeker mi, ücretleri ne kadar?

Kadın çalışanlar doğum nedeniyle iş hayatından uzak kalarak emekli olmak için gerekli gün sayısı şartını doldurmakta zorlanıyor. Doğum borçlanması düzenlemesi hakkı ise tam da bu noktada önem kazanıyor. Ancak her durumda doğum borçlanması yapmak gerekli olmayabilir. İşte tüm ayrıntıları ve emeklilik yaşına ilişkin detaylar...

Doğum borçlanması: Emeklilik yaşını öne çeker mi, ücretleri ne kadar? - Sayfa 1

Emekli olmak isteyen ancak prim gün sayısı yetersiz olanların başvurduğu askerlik, doğum, avukatlık stajı ve doktora veya tıpta geçen uzmanlık süresi borçlanmasının detayları merak ediliyor. Peki, doğum borçlanmasında dikkat edilmesi gerekenler neler?

Doğum borçlanması: Emeklilik yaşını öne çeker mi, ücretleri ne kadar? - Sayfa 2

Doğum borçlanması başvurusu nereden yapılıyor?
Borçlanma işlemleri ister Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) gidilerek istenirse de e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Doğum borçlanması: Emeklilik yaşını öne çeker mi, ücretleri ne kadar? - Sayfa 3

Doğum borçlanma ücretleri
Doğum, askerlik, avukatlık stajı, doktora veya tıpta geçen uzmanlık borçlanması için 2023 yılı tarifesi günlük en düşük 143 lira, günlük en yüksek bin 73 liraydı. 2024 yılı için günlük en düşük 213,2 lira, günlük en yüksek ise bin 600 lira oldu. Aylık bazda baktığımızda 2023 yılında en düşük aylık borçlanma 4 bin 292 lira, en yüksek aylık borçlanma 32 bin 193 liraydı. 2024 yılında en düşük aylık borçlanma 6 bin 399 lira, en yüksek aylık borçlanma 48 bin 4 lira oldu.

Doğum borçlanması: Emeklilik yaşını öne çeker mi, ücretleri ne kadar? - Sayfa 4

Doğum borçlanması kaç gün?
Doğum borçlanması doğumdan sonraki en fazla iki yıllık süre için yapılabilir. Her doğumda en fazla 720 günlük süre borçlanılabilir. Bu sürenin üzerinde doğum borçlanması yapılamaz. Dolayısıyla, her doğum sonrasında kadın sigortalı 720 gün borçlanma hakkına sahiptir. 720 günün altında borçlanma mümkün.